Финансистът Левон Хампарцумян нарече „психотерапия“ мерките, които Националната агенция по приходите (НАП) обяви срещу евентуалната спекула с цените на стоките. „Предлагам, когато свърши тази цялата работа с въвеждането на еврото, данъчните да започнат да си гледат данъчната работа, а не да търсят цени“, каза пред bTV Хампарцумян.
„Част от нашите граждани са смутени и е хубаво да се вземат някакви мерки, които да ги успокоят. Те ще успокоят повече тези възбудени граждани, отколкото цените“, коментира финансистът.
Той заяви, че пазарът се коригира сам и цените всеки ден се наместват. „Нивата на цените се определят от два ключови фактора – конкуренция и контрол. Ако тези две неща са наред, те се наместват някак си. Имаме така наречените справедливи цени. Зависи в кой квартал купуваш, в какъв магазин. Зависи различните нива на качество“, посочи Левон Хампарцумян.
„Дори комунистически Китай не администрира цени. Това означава, че нещо са разбрали тези хора, които иначе са с супер тоталитарни. Но не го правят. Щом не го правят, очевидно не може“, каза още той.
„Няма как да има лавина. Може да има единични опити и сигурно ще продължат. Нека да не плашим“, коментира от своя страна Мирослав Найденов, бивш министър на земеделието и храните. „Държавата се подготвя за тази война. Ако има тежки санкции, тези опити ще секнат“, допълни той.
По думите му държавата има изключителна мощ и ако иска, ще се справи със спекулата.
„Ако държавата нищо не прави, ще я критикуваме. Ако започне да прави нещо, казваме – тя се намесва на пазара. Това са временни мерки. Контролът е за една година. Но нещо трябва да се направи“, коментира Мирослав Найденов.
НАП съобщиха, че само за периода между 3-17 юни някои стоки, например млечните продукти, са поскъпнали с между 5 и 25%. Има и продукти, сред които някои видове минерална вода, които са поскъпнали с 40%.
В същия момент, преди дни от ДКСБТ съобщи за спад на цените. Има ли някакво противоречие? И дали 9 лева килограм череши на борсите, а в магазина към 20 лева, означава спекула и чиста надценка с над 100%?
„Не означава съвсем това. Ние даваме информация за средните цени на едро по тържищата. Средната цена на черешите към 19 юни отива към 10 лева. Но има за 20, 15, 13”, заяви пред NOVA Владимир Иванов, председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
Цената в магазина зависи и от качество и други фактори.
„В момента пазарът на едро е абсолютно стабилен”, заяви Иванов. По думите му много е трудно да се каже кое е нормалната надценка. За един разходите за дистрибуция са едни, за друг нормата на печалба. В крайна сметка пазарът казва къде става сблъсъкът. Естествено надценки от 80-100% не са оправдани”, коментира Иванов.
Той показа и други примери. При ориза от 20 май досега има 3 стотинки изменение, брашното – 2 стотинки, при олиото – 9 стотинки нагоре.
„Не е нормално да видим повече от 1-2 процента изменение в крайния продукт. Сега колегите са направили своето изследване. Гражданите гледат. Виждаме определени проявления в определени магазини. Контролните органи са на линия”, коментира Иванов.
„Има пазарни места в София, които имат плюс 20%. Това си е просто висока норма на печалба. Нито дават по-добра услуга. Въпреки всичко там има определено търсене. В крайна сметка ние правим избора къде и как за пазаруваме. Вчера видях краставици на 7 лева при положение, че те на едро са под 2 лева”, обясни Иванов.
По данни на комисията цената на кашкавала от миналата година насам е нараснала със 7%, а на сиренето се е запазила. „Пазарът няма пощада. Има много мощна ценова конкуренция. Най-лошият ефект е, че се стига до предлагане на лошо качество”, каза Иванов.
Напиши коментар