Доц. д-р Анета Хубенова: Все по-млади хора прибягват към алкохола

В България навлиза нов вид дрога, непозната по химически състав за токсиколозите

Доц. д-р Анета Хубенова: Все по-млади хора прибягват към алкохола

Среща по клинична токсикология на тема „Съвременен подход при отравяния с хепатоксични нокси” /отравяния, които увреждат черния дроб/ събра специалисти от цяла България преди дни в хотел „Кайлъка” в Плевен. Организатори на научния форум бяха Асоциация „Българска клинична токсикология” и Клиниката по клинична токсикология при УМБАЛ „Д-р Георги Странски”.

По време на форума бяха изнесени данни за отравяния, увреждащи черния дроб, и приет консенсус за лечение на такива пациенти. „Всички отрови, попаднали в човешкия организъм, минават през храносмилателната система и се метаболизират в черния дроб. Единици са отровите, които не минават през него, затова и той е най-засегнат при отравянията”, обясни доц.д-р Евгения Бързашка, началник на Клиниката по токсикология на Университетската болница в Плевен.

Председателят на асоциация „Българска клинична токсикология” доц. д-р Анета Хубенова съобщи, че асоциацията съществува от около 10 г. и досега има три проведени конгреса, а тази година за домакин на срещата е избран град Плевен. „Клиниката в града е сравнително нова, въпреки че през годините ние работихме отлично с пионера в тази област, покойния д-р Дочо Иванов. В страната лечението на острите отравяния и профилактика се извършва от около 50 токсиколози. За съжаление това, което прави впечатление през последните години, е, че младото поколение залита към алкохола и дрогата. Това не е проблем само в столицата, но за цялата страна. У нас нямаме висока смъртност в резултат на тази тенденция, каквито са данните като цяло в Европа, но имаме тежки алкохолни отравяния, които с доста усилия успяваме да преодолеем”, коментира доц. д-р Хубенова. Пациентите, употребили наркотични вещества, са по-малко на фона на тези, които са злоупотребили с алкохол. За съжаление, допълни тя, и в България, както и в Европа навлиза нов вид дрога, която ние не познаваме като химическа структура. А това определено затруднява лечението.

В същото време не само това е контингентът, който се лекува от токсиколозите. Специалистите оказват помощ и на отровени от растителни, животински и химични вещества, при ухапвания от насекоми, токсоалергични шокове и др. „Това изисква токсиколозите да имат по-висока подготовка, затова повечето от нас имат и други специалности като педиатрия, анестезиология или обща медицина, тъй като клиничната токсикология е една интердисциплинарна наука”, обясни доц. д-р Хубенова. По думите й прави впечатление, че тази година, заради сухото време и застудяването, в клиниките по токсикология няма пациенти с гъбни отравяния.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори