Първият случай на коклюш в Русе е установен при дете. Пробата е направена в лаборатория „Здраве”, съобщи за БРЯГНЮЗ д-р Розина Мирчева, която е микробиолог и управител на лабораторията.
"Магарешката кашлица" засяга предимно деца, но и възрастни могат да боледуват. „Това е една ваксинно-преодолима инфекция, но поради различни причини много от децата не се ваксинират или пропускат някоя от реваксинациите, което намалява имунитета. Ако всички спазваме имунизационния календар, това заболяване може да го забравим”, обясни д-р Мирчева.
Д-р Мирчева допълни, че по статистически данни смъртността от коклюш е 1 на 1000. Това заболяване обаче протича тежко, предупреждава още д-р Мирчева. „Силната кашлица продължава много дълго време, при по-малки деца и при недобре стимулирана имунна система може да доведе до много сериозни проблеми, кръвоизливи, гадене, повръщане, непрекъснато давене с кашлица”, описа симптоматиката д-р Мирчева.
Освен деца, могат да боледуват и възрастни. След ваксинация и реваксинация се случва имунитетът да не е толкова траен както при някои други заболявания, той е около 10-12 години. „При нашия имунизационен календар последната реимунизация се прави на 12-годишна възраст. В създалата се ситуация, обаче специалистите препорчват реваксинация да се прави на 10 години, за да бъдат обхванати и възрастните”, посочи д-р Мирчева. Тя смята, че е много важно бременните да се реимунизират, за да е защитено бебето през първите два месеца от раждането.
Специалистите считат, че ако бременна се ваксинира в последния триместър,
ще има време да се изградят антитела и да се предадат на бебето и то да бъде защитено, като няма никаква опасност за плода от тази имунизация. Коклюшът се предава по въздушно-капков път и болеста е много заразна. За установяване наличието на бактерията, която причинява коклюш, се прави ДНК тест, обясни още експертът. „Все още лекарите нямат насочеността да мислят за тази диагноза, защото това е едно позабравено заболяване. Доста години наред поради честите имунизации то беше почти непознато за нас, но напоследък с отказа на някои майки да имунизират децата си, се получи един пробив и то не само в България, но и в Европа”, подчерта д-р Мирчева.
С нарастването на случаите на коклюш у нас, служебният премиер събра вчера здравните и образователните власти, за да направят план за борба със заболяването. Премиерът Димитър Главчев проведе среща с министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева, заместник-министъра на образованието и науката Емилия Лазарова и главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Бе взето решение
Министерството на здравеопазването да позволи първата имунизация срещу коклюш
да бъде прилагана по-рано, още месец и половина след раждането, а не както е заложено в Имунизационния календар – след втория месец на бебето. Причината за това е, че към момента най-много са регистрираните случаи на заболели във възраст до 1 година и усложненията при новородените са по-чести.
Министър Кондева посочи, че ситуацията се следи непрекъснато, а увеличението на заболяемостта не е изненада за експертите, тъй като такива пикове се наблюдават обичайно през период между 3 и 5 години. Това потвърди и доц. Кунчев, като посочи, че ръст на случаите се наблюдава още от средата на миналата година в различни държави в Европа и по света. В България регистрираните до момента случаи на коклюш са 314, спрямо 4 за същия период на 2023 г.
По време на срещата бе обсъдена и организацията в детските градини и училищата, в които не трябва да бъдат допускани деца със симптоми на коклюш. Властите призовават родителите също да бъдат отговорни и при най-малките съмнения да спират децата си от посещение на учебни заведения и да търсят лекарска помощ.
От МОН са готови да реагират при увеличение на заболеваемостта и при необходимост ще бъде въведено обучение от разстояние в електронна среда за отделни паралелки. Премиерът Главчев бе уверен, че Държавните зрелостни изпити и Националното външно оценяване ще бъдат проведени нормално и няма да има деца, които да бъдат ощетени.
Напиши коментар