Половин година след встъпването на правителството доверието към него намалява, но към премиера расте. Това сочат данните от социологическо проучване на "Алфа Рисърч", представени в студиото на "Тази сутрин" на bTV.
"Отношението към институциите отразява ефектите на продължаващо разделение в обществото", обобщи социологът Боряна Димитрова.
По думите ѝ както повечето правителства през последните години, така и настоящото лека-полека губи популярност, трупа негативи. Понастоящем доверието в него е 26%, а недоверието - 39%. При встъпването му в длъжност го одобряваха 39%, а неодобрението бе 29%.
Димитрова обобщи, че зад кабинета стоят избирателите на ГЕРБ и симпатизантите на еврото. Според друг показател от изследването 46% смятат, че зелената светлина за въвеждането на еврото е сред най-сериозните успехи на кабинета.
Недоверието към кабинета е заради противници на еврозоната, но и хора, които не виждат усилия за решаване на системни проблеми - война по пътищата, здравеопазване, домове на ужасите и т.н.
Личният рейтинг на премиера Росен Желязков обаче стои стабилно, като одобрението се покачва - от 28.5% през януари до 34.1% през юли. То е повече от недобрението - 33.2%. Одобряван е предимно от симпатизанти на ГЕРБ, "Демократична България", частично "Продължаваме промяната", на останалите коалиционни партньори, както и част от негласуващите.
Много по-различен е резултатът за Народното събрание - 7.5% одобрение и цели 68.6% неодобрение. Рейтингът на председателя Наталия Киселова също не е висок - 50.3% не я одобряват. "Това е много сериозен червен сигнал за репутацията на този орган", заяви Боряна Димитрова. Според нея сцените, които се виждат в парламента, ерозират доверието към него.
Президентът Радев остава с положителен рейтинг - 39% го одобряват, но поляризацията в обществото, и в частност в отношението към неговата инициатива за референдум за еврото, отнема и от неговия кредит на доверие. Спрямо януари той бележи спад от 5 процентни пункта в одобрението и оттегляне на представители на свободните професии, частния бизнес, заетите в модерни отрасли на индустрията.
При политиците Бойко Борисов остава партийният лидер с най-високо доверие (22,3%), но с леко отстъпление от януари. Акциите срещу кметове и заместник-кметове от ПП имат за първоначален резултат по-сериозни щети за "Продължаваме промяната" и повишаване на значимостта и рейтинга на лидерите на "Демократична България" – Божидар Божанов (16,5%), Ивайло Мирчев (16,3%). И при двамата обаче неутралните оценки и респективно, степента на неразпознаване, са високи. От развитието на мнението на хората, които нямат определено мнение за тях, ще зависят бъдещите им позиции, сочат анализаторите. Останалият засега единствен лидер на ПП – Асен Василев, се ползва с подкрепа от 11,6 на сто, което е близо до измереното през януари и по всяка вероятност отразява ремобилизацията на привържениците след последователните арести на двама ключови представители на местната власт.
Интересна е и динамиката в рейтингите на лидерите на оформилото се единно трио - "Възраждане", МЕЧ," Величие". Позициониралият се като най-радикален протестен говорител Костадин Костадинов, макар и заемащ четвърта позиция по степен на одобрение (14,5%), губи от януарския си рейтинг и е застигнат много плътно от активния в социалните мрежи и фокусиран върху послания "антиелит" Радостин Василев (14,4%). Лидерите на двете съуправляващи партии Атанас Зафиров (10,3%) и Слави Трифонов (12,4%) било заради по-голяма пасивност, било заради неодобрение от страна на техни симпатизанти към публично изразени позиции, или отсъствие на видими ползи от участието им в управлението, също са в лек негативен тренд.
В резултат от активното приобщаване на нови структури, лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски повишава рейтинга си с 1 пункт (до 6,8%), като остава и най-силно поляризиращата фигура. Едва 17% имат неутрално мнение за него, което е най-ниският дял спрямо всички останали лидери, дори и спрямо ветерана Бойко Борисов.
При електоралните нагласи ГЕРБ остава водеща сила с почти двойна преднина пред ПП-ДБ. Трета, на едва 0.8 пункта, е ДПС-Ново начало. "Алианс за права и свободи" на Ахмед Доган пък е с едва 2.8%.
"ДПС-Ново начало монополизира етническия вот и при следващи избори ще играе с много по-силни електорални карти", обобщи Димитрова.
На въпрос еднакво ли работят прокуратурата и разследващите органи по случаи на съмнения за корупция, свързани с управляващите и опозицията - 38.3% казват, че по-активно се разследват случаи сред опозицията, а 41.7% смятат, че не се разследват случаи нито сред управляващите, нито сред опозицията.
Изследването на "Алфа рисърч" е финансирано със собствени средства на агенцията. Проведено е сред 1000 пълнолетни в цялата страна и проведено в периода 7-14 юли. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните.
Читател
18.07.2025 • 11:06 ч."Алфа рисърч"-Б.Борисов. Кратък път,по който се търкалят процентите.