Представители на Европейска сметна палата, заедно с експерти от Сметната палата у нас, от Министерството на труда и социалната политикаи Дирекция “Структурни фондове и международни образователни програми” на МОН посетиха миналата седмицата Основното училище "Антон Страшимиров" в село Бохот. Целта на визитата бе да се запознаят на място с резултатите от успешно приключилия проект "Обучение на модератори за осъществяване на посредничество при реализация на активни мерки за пълно обхващане и образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства в община Плевен". Проектът се изпълнява от читалище „Лик“ - Плевен, с партньори Община Плевен, ОУ "Д-р Петър Берон" и Младежкия образователен център. Дейности по него се осъществяват в шест училища – плевенското ОУ "Д-р Петър Берон", в ОУ "Отец Паисий" - с.Опанец, ОУ "Антон Страшимиров" - с.Бохот, ОУ "Христо Ботев" - с.Николаево, ОУ "Васил Левски" - с.Беглеж и ОУ "Никола Вапцаров" - Плевен. В изброените учебни заведения учат общо 300 деца от ромски произход, включени в проекта.
По проекта във всяко едно от шестте училища бяха разкрити и работят клубове „Ние, европейците“, като за целта са подготвени зали и осигурена техника и пособия за работата на децата. Организирани са СИП-ове „Европейски хоризонти", а петима учители от всяко училище преминаха през обучение по програма „Образование за повече възможности", разработена, за да подпомогне работата на педагозите с децата. Проведени бяха и „Работилница за родители" на ромските деца, с цел да се мотивират да подкрепят образователното и социално участие на децата в училище. Осъществени са и общо 6 детски хепънинга „Можем повече” във всяко училище.
„Сърдечно благодарим на г-жа Катя Божикова и читалище "ЛИК", че сме част от всичко това и се надявам достойно да се борим и защитаваме каузата и целите, които сме си поставили, с постигнатите резултати и бъдещи планове“, сподели Теменужка Христова, директор на училището в Бохот.
Напиши коментар