За поредна година руската общност в Плевен отпразнува Масленица, който е един от най-старите руски обичаи и аналог на българския Сирни заговезни. Този път от Руският клуб "Възход" поканиха всички да празнуват с тях в градската градина от 11 часа.
В неделния предиобед традицията събра десетки представители на руската общност в Плевен, заедно с техни приятели. Пространството пред читалище „Съгласие“ се огласяше от руски песни, имаше и много танци, обилно гарнирани с руски чай, палачинки и блини. Забавляваха се всички - и млади, и стари. На празника танцуваха и танцьорите от читалище „Ракитин“. Част от празненството бяха и състезателни игри по теглене на въже, надбягване с чували, катерене и др. Победители и участници във всяка дисциплина получиха вкусни награди - руски шоколади и бонбони.
Масленица е един от най-старите руски обичаи. Празнува се през последната седмица преди Великите пости и условно разделя народния календар на два сезона - зима и пролет. По време на Масленица се яде множко, защото това са последните дни преди дългия пост. На празничната трапеза, освен традиционния самовар, задължително присъстват пчелен мед и домашно приготвени руски пирожки и масленици - тестен сладкиш, подобен на палачинка. Името на ритуала идва както от палачинките, които жените приготвят специално за случая, така и заради сламеното чучело - масленица. Празникът завършва със запалването му, което е символ на отиващата си зима и прогонването на злите сили. След като чучелото изгори, а злите сили са прогонени, най-смелите прескачат огъня за здраве.
Напиши коментар