Читателски истории
/Част втора/
Поемаме към Ценово. Само след няколко километра по пътя за Свищов ще ви посрещне табелата на общинския център. Натоварената пътна артерия сякаш разсича на две равни части населеното място. Повечето от къщите са на един или два етажа, подредени като войници в няколко редици покрай главната улица. Около домовете са разположени спретнати дворове и стопански постройки.
Вляво от пътя погледът на всеки пътник е привлечен от голям кръст
Християнският символ се издига на най-високото място около селото. Легенда разказва, че районът е зареден с положителна енергия, която се прехвърля и върху хората. Може би има и нещо символично в названието на местността, която сред местното население е популярна като Бог баир. С течение на годините Кръстът се превърна в един от символите на Ценово. При ясно време през деня монументът се вижда от километри, а нощем е осветен и привлича вниманието на преминаващите. Конструкцията е висока повече от 18 метра и тежи близо 52 тона като символизира единението на всички българи и добруването на общината.
Зоната за отдих е много добре облагороден и се превърна в едно от любимите места за разходка на млади и стари. До кръста е построен малък параклис, в който човек може да се усамоти, да се помоли и да запали свещичка за здраве. Неразделна част от интериора е и пилонът с българския трибагреник. От уста на уста се мълви, че след издигането на кръста районът в продължение на години се разминава с големи природни стихии и климатични бедствия.
По пътя към центъра на Ценово погледът на всеки ще се привлече от сградата на Младежкия център
Зданието на бившата фурна е основно реконструирано по проект „Красива България“. В сградата са обособени седем зали за изложби, спорт, етнографска сбирка и конферентна зала. Интерес представлява сбирката от експонати, изложени в етнографския кът. Повечето от изложените предметите досега се съхраняваха в една от стаите на местното читалище. Любопитните посетители могат да получат богата информация за миналото на региона по долното поречие на Янтра. Тук може да се види автентичен тъкачен стан, подредба на гостна стая, домакински пособия, стопански инвентар, традиционни народни носии. Богата е колекцията от предмети за бита, училищни пособия и стари печатни издания за развитието на селата през годините.
За любителите на спорта са обособени две зали за тенис на маса. Залата за билярд е оборудвана почти на професионално ниво. Масата е оригинална, закупена от английски клуб и е изцяло реновирана. Центърът разполага със съвременна аудио-визуална техника и компютърни конфигурации. Всички съоръжения се ползват от посетителите без заплащане през цялата седмица.
Само след няколкостотин метра се отзоваваме между два паметника, които са се превърнали в светини за жителите на Ценово
Отляво се намира Мемориалът на загиналите във войните. На него са изписани имената на 49 жители на Ценово, дали живота си за свободата на България. Отдясно е монументът на Казака Матей. Той е първата жертва от Източния /Русчушки/ отряд под командването на генерал Александър Арнолди по пътя му към Бяла след обявяването на Руско-турската война. Кавалеристът от първи разузнавателен ескадрон на 12 Драгунски полк Матей АфанасиевичСмирнов е пронизан от вражески куршум н местността Драка баир край Ценово.
На лобното му място е забит дървен кръст, който да напомня за саможертвата на младия мъж. Двадесет и пет години по-късно през 1902 г. прогнилият кръст е заменен от каменна плоча, дело на местни каменоделци. Паметникът във формата на кръст и сега може да се види малко след изхода на Ценово за Свищов. Преди две години признателните ценовчани издигнаха паметника на руснака в центъра на Ценово, който завинаги остана на двадесет години и даде живота си за освобождението на България.
Едно от любимите места за отдих през горещите летни дни е Хаджийската чешма
Красивата местност е подходяща не само за краткотраен отдих, но и за наслада сред природата. Поляната около водоема е обградена от вековна гора, от която лъха хлад дори и през най-горещите дни. В района са монтирани маси и пейки на достатъчно разстояние, изградени са огнища за барбекю. Водата от трите чучура, която е с добри питейни показатели, е ледено студена дори и през лятото. Според местни изследователи чешмата е построена от местни каменоделци през 1921 година. Каменните корита завършват с перило, което се използва и в наши дни. И през четирите сезона на годината водата изпълва трите чучура като всеки е с независимо захранване. Още по време на турското робство местният управник Хаджи Али ефенди направил водохващането, а местното население в знак на признателност нарекло чешмата Хаджийската. Сред местното население битува и поверие при пиенето и пълненето на вода от чешмата. Средният чучур е отреден за богатите. Средно богатите утолявали жаждата си от десния чучур. За бедните хора, наречени въшкари, бил отреден левият. И до ден днешен той е най-пълноводен и с най-голям отвор на тръбата. Любопитен факт е, че през 1970 г. управниците от Русе решават водата да се каптира, за да се захрани съседното село Горно Абланово, което се намира в пределите на община Борово. Без никаква предварителна организация ценовчани само за една нощ заличават ориентирите на трасето и осуетяват намерението.
По традиция в Деня на съединението в Ценово се провежда Международен фолклорен фестивал „Ценово пее и танцува“. Още отсега читателите на „Бряг“ могат да се чувстват поканени за неговото шестнадесето издание. Фолклорната изява събира самодейци от цяла България, а двата фестивални дни са придружени с концертните изпълнения на популярни певци и групи. През миналата година участниците в „Ценово пее и танцува“ бяха повече от 1000 души.
Няма как да не се насладим на природните дадености, да не се потопим в преданията и легендите, разказвани от местните хора. Освежени и отпочинали се отправяме към следващото населено място по поречието на Янтра – село Белцов.
Автор: Петър МАРИНОВ, с. Ценово, област Русе
Тази публикация е подкрепена от програмата за безвъзмезда помощ "Местни медии за демокрация" от Journalismfund Europe"
Напиши коментар