Светли вторник е днес, християните честват и паметта на преподобния Теодор Сикеот

Православната църква празнува и деня на откриването на Чудотворната икона на Иверската Богородица Портаитиса

Светли вторник е днес, християните честват и паметта на преподобния Теодор Сикеот

Светли вторник е днес. Той е третият ден на Великден - вторник от Светлата седмица, която цялата е посветена на Христовото Възкресение. 

През тези дни християните си припомнят не само Възкресението на Спасителя, но и първите явявания на възкръсналия Христос пред апостолите и учениците Му.

Светлият вторник, както и цялата Великденска седмица, има дълбоко богословско значение. На този ден Църквата продължава да празнува победата на Христос над смъртта и греха. Основните молитви и четения на този ден подчертават радостта от Възкресението и призовават вярващите към духовно обновление.

На втория ден от Светлата седмица на Светата Пасха, Православната църква празнува и деня на откриването през XI век на Чудотворната икона на Иверската Божия Майка Портаитиса, или Вратарница. Тогава се извършва литийно шествие със светата икона до брега на морето – мястото, където тя е била приета от морето от отшелника Гавриил, и там се отслужва божествена литургия. Това място e недалеч от Иверския манастир в Света гора, къдетосе намират няколко келии и църква, посветена на Пресвета Богородица.

Тази православна икона на Богородица с Младенеца, е от иконографския тип "Одигитрия", изписана от свети евангелист Лука, но има строго изражение, необичайно за Богородичните икони.

Копието на чудотворната икона, което е в Роженския манастир, е изработено през 1790 г. По това време манастирът е метох на Иверския манастир. 

Днес се чества и паметта на преподобния Теодор. Той се родил в първата половина на VI век в село Сикеа, област Галатия в Мала Азия, откъдето минавал главният път от Цариград през Никея към Анкира (днешна Анкара). Майка му Мария била проститутка, съдържателка на крайпътен хан, а баща му Козма служел при императорския двор. След като майка му се събрала с Козма и заченала, тя изоставила предишния си живот и заживяла богоугодно. Свети великомъченик Георги се явил насън на съпрузите и предрекъл, че синът им ще получи Божията благодат и ще живее по Неговия закон.

Наистина Теодор отрано проявил стремеж към молитвен и свят живот в уединение. На 12-годишна възраст си изкопал малка пещера под олтара на църквата "Св. Георги" и започнал там да се отдава на молитви и четене на свещени текстове. По-късно прекарал две години в една пещера в планината. Отшелническата му самота била прекъсната от настойчивите молби на близките му и той се върнал при тях. А когато епископът на близкия град Анастасиопол Теодосий чул за подвижничеството на Теодор, потърсил го и го посветил в свещенически сан.

Теодор продължил да живее при църквата "Св. Георги", в която вече служел, с Божията помощ изцелявал болни, прогонвал бесове. Заедно със събралите се при него последователи в монашеството Теодор построил църква "Св. архангел Михаил" и основал манастир. Въпреки желанието си да живее далече от хората в безмълвие, по настояване на вярващите бил ръкоположен за епископ на Анастасиопол (на 100 километра западно от Анкара, сега Бейпазаръ).

По-късно обаче се отказал от високия сан и се върнал в манастира, за да живее в постоянна молитва. От житието му става ясно, че се е срещал с видни представители на светската и църковната власт, дори с императори и патриарси по време на пътуванията им през Сикеа или в Цариград. Упокоил се на 22 април 613 г.

Източници: БНР, БТА

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори