Спортът, който обединява поколения

Срещаме ви с един от доайените на корабомоделизма в България Христо Йотов, който с желание предават „занаята“ в ръцете на младите

Спортът, който обединява поколения
Христо Йотов с малката си внучка

Корабомоделизмът е спорт, с който се развиват всеобхватни умения и знания и свързва поколенията чрез труд, наука и дисциплина. Доайенът на корабомоделизма Христо Йотов разказва за този интересен спорт, на който е посветил живота си. Мисия в живота му е да обучава последователи, да предава  знанията си на младите как  да изработят свой собствен модел, който след това сами да управляват. От години Йотов е част от Спортен клуб по корабомоделен спорт „Иван Маринов“ в Русе.

Семейство Йотови са в основата на това, градът ни да бъде домакин на множество състезания по моделизми на открито и закрито, както и на Световно първенство за скоростни корабни модели. През 1969 на езерото в Лесопарка в село Николово се провежда  първото Световно първенство, а 40 години по-късно, през 2009 г., отново в Русе стартира Световно първенство за скоростни модели по случай славната годишнина.

Дъщерята на Христо - Цветелина, също проявява интерес към бащиния спорт и през 2007 г. – тогава 18-годишна, печели сребърен медал на Световното първенство по корабомоделизъм във Франция. Това нейно постижение е  голямата гордост на Христо. Радват го и успехите на неговия внук Антон, който е майстор на спорта в клас скоростни кордови модели и е заемал първите места на европейски и международни състезания.

 

    Христо Йотов има много призови места в държавните и международни първенства, включително и световен рекорд за скорост при скоростните модели през 1976г. Постигнатите тогава от него 206км/час са били рекорден резултат, но за съжаление международната федерация не го зачита, защото състезанието не е било от световен ранг, а само европейско.
След този случай Йотов спира да се състезава активно и се отдава на подготовката на свои последователи
. Днес той е част от  съдийските състави на състезанията по корабомоделизъм и вярва силно, че част от хората, които присъстват на състезанията като зрители, ще изберат моделните спортове за свое хоби.

         В средата на месец май Русе беше домакин на Първи кръг от Държавно първенство по корабомоделизъм в секции М и NS  на езерото в Лесопарка Липник. Христо Йотов, който бе част от съдийския състав на състезанието, ни показа спецификата на един радиоуправляем корабен модел и разказа как протичат трите дни на кръга от Държавния шамшпионат в Николово, в който участваха над 20 класа модели. Умалените кораби са  направени от стъкло, карбон и кевлар. Възрастовите групи на участниците са две - младежи до 18 години и старши над 18 години. За отбелязване е, че най малкият участник бе едва на 7 години, но на състезанието застана наравно с доста по-опитни състезатели от него. Състезаваха се основно мъже, но имаше и няколко дами. Материята на състезанието, класовете, фигурите, които изпълняваха моделите, както и времетраенето на стартовете бяха многообразни и всеобхватни. За нас, новозапознаващите се с този спорт, стана ясно, че състезанието не се състои само в бързината на обиколките, изпълнението на т. нар. фигури от моделите и доброто управление от страна на състезателя. Оценява се и  самият модел, като най-важното при него  трябва да е правилото “вярно с оригинала”.

Ето какво още сподели Христо Йотов, който бе член на съдийския състав на кръга от Държавния шампионат по корабомоделизъм на езерото „Липник“:

         Това са умалени копия на истински кораби, изработени достоверно в умален мащаб, а макетът имитира действията на реален кораб. На този кръг от Държавното първенство се пуска и съвсем нов модел, направен от дългогодишен русенски моделист. Повечето участници сами изработват моделите си - от корпуса до перките, а единствено двигателят, акумулаторът и апаратурата, която управлява модела, са закупени. Всичко останало е минало през ръцете на моделиста.

         Цената на една лодка варира от 600 лв. до около 2000 лв. Случвало се е да потънат лодки на дъното и да се изваждат от водолази, за да продължат участията си.

         На състезанието се запознахме с Владимир Миров, който бе част от „Спортен модел клуб Варна“ и бе на състезанието в Русе заедно с един от най-младите участници – неговата внучка-второкласничка.

         В този спорт съм повече от 40 години. Моят син Георги е на 36 години и е майстор на спорта. Започна да участва в състезания в 4-и клас. Третата генерация е моята внучка, която за пръв път кара модел с радиоуправление, и то розов. Нужно е време, за да придобиеш опит, но постепенно и това ще стане. Аз се учих от баща си, това е наследство, ген, но е важно и да имаш желание да учиш.“, разказа ни Владимир. А малката състезателка - горда собственичка на розовата лодка, с детска откровеност каза:

         “Вчера направих 3 обиколки , а днес нула, защото двигателят беше развален. Не се състезавах, а си тренирах с тати и дядо. Ще участвам в още състезания, защото ми харесва много да карам розовата си лодка!

         В разговора се включи и румънецът Разван от Букурещ. Той разказа, че на този етап от живота си поделя времето си между работата си в офис и своята малка компания, в която произвежда модели за този вид спорт. Разван има голяма дъщеря, завършила право. Казва, че като малка се е интересувала силно от корабомоделизма, а сега, когато има време, се случва тя да помага на баща си.

Гордея се, че успях да създам специален вид лодки и съм единственият им производител в света! Четири от моите лодки са Световни шампиони. Произвеждам лодки и за българските състезатели., разказа Разван и продължи: Започнах да се занимавам с моделният спорт преди 50 години, когато бях ученик. Страстта ми към лодките ме подтикна да ги изуча в детайли и сега това е част от работата ми. Живея в Букурещ, но вече 9 години България ми е втори дом и съм член на русенския клуб по корабомоделизъм. Мястото, на което тренирам, е тук, на това езеро в Николово. Макар и на гърба на екипа ми да пише Румъния, когато дойда тук, аз ставам част от България. Тук не съм румънец, тук съм българин!

         Постиженията и рекордите на България в историята на корабомоделния спорт по европейските и световни спортни терени  са много, а  трибагреникът ни продължава да се издига, благодарение на желанието на доайените да предадат знанията си на младите, които поемат в ръцете си един сериозен занаят, затворен в цяла наука по изработване и управление на корабни модели.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори