Фаталният инцидент, при който 14-годишно момче от Плевен падна от седмия етаж на блок, като преди това е пушило вейп с хексахидроканабинол, повдига въпроса какво съдържат вейповете, има ли риск от употребата им.
От Прокуратурата и Здравното министерство заявиха, че потенциалното високорисково наркотично вещество е забранено за употреба и притежание у нас.
Експерименталната употреба, особено на психоактивни вещества, винаги вляе на младите хора, категоричен е Павел Павлов - експерт по наркотици от Центъра за лечение на зависимости във Варна. Той посочи, че в Центъра са идвали млади хора, които сами си приготвят и смесват вещества, с които пълнят вейповете. Това крие рискове, защото има значение колко е концентрацията на наркотичното вещество, както и какъв е съставът на сместа. "Трябва да се регулират по-точно използването на тези вейпове и съставът им, независимо как се продават и по какъв начин, за да има все пак някакъв контрол от държавата", смята Павлов.
Експертът е категоричен, че младежите винаги ще се увличат по някоя вредна тенденция - било тютюнопушене, вейп, райски газ или друго, но важното е да не спира комуникацията с децата и да се обърне внимание на възпитанието им, така че да не посягат към опасни вещества.
"Както и занапред, ще има от експериментална употреба поражения - не знам нещо можем ли да направим въобще по този въпрос. Важно е как се отнасяме към тези млади хора, да им създадем условия да спортуват, да имат занимание, интереси, които да развиват. Това е решението", каза експертът пред БНТ.
Д-р Олимпиада Атмажова от Клиниката по токсикология в УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ в Плевен обясни пред NOVA, че негативният ефект от хексахидроканабинола първо се усеща в сърдечносъдовата система. „Често пациентите съобщават, че им „изскача“ сърцето от гръдния кош. Това може да доведе до ритъмно-проводни нарушения, а след това до инфарктни състояния. Следващата система, която се засяга, е нервната, това в тази възраст води до психични разстройства“, допълни тя.
„Погрешното мнение в обществото е, че леките наркотици, към които спадат производните на канабиса и самият той, не водят към пристрастяване. Това е погрешно. Води и до по-тежки наркотици“, подчерта докторът.
Фаталният случай отново отвори темата и за контрола и начина, по който непълнолетни могат да купят подобни продукти. Въпреки че продажбата на бездимни и нагреваеми тютюневи изделия на непълнолетни е забранена, по интернет може да се купят без проблем.
"Това, което се случва пред очите на цялото общество – балоните, неадекватните млади хора, е нещо, което е видимо и недопустимо, но допуснато. Електронните цигари са лесно достъпни дори и за твърде млади хора с всички потенциални рискове. Тези устройства са в три категории според съдържанието – никотин, канабис и неизвестни химични вещества с потенциален, увреждащ психиката и централната нервна система, ефект." Това каза специалистът по наркотични зависимости д-р Александър Канчелов в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS. Той обясни, че може да се развие зависимост към употребата на наркотик чрез вейп.
„Направихме изследване през октомври сред хора между 15- и 29-годишна възраст. 36% вече имат пристрастяване. Това е третото поколение, което има експозиция към такива вещества. Достъпът е изключително улеснен. Това е бизнес, масов, и то легализиран по някакъв начин”, заяви психологът д-р Пламен Димитров. Той обясни, че в България липсват достатъчно ефективни политики за превенция и работа в семейството, за да се изграждат полезни навици, за да могат младите хора да правят правилен избор.
Напиши коментар