След 9 месеца блокирани в Космоса: Астронавти на НАСА поеха обратно към Земята

Опитните астронавти трябваше да останат седмица в МКС, но технически проблеми удължиха престоя им

След 9 месеца блокирани в Космоса:  Астронавти на НАСА поеха обратно към Земята Снимка: АП/НАСА

Двамата американски астронавти, останали блокирани повече от 9 месеца на Международната космическа станция (МКС) заради техническа повреда на кораба им "Старлайнър", поеха по обратния път към Земята, предадоха световните агенции.

Бари Юджийн "Бъч" Уилмор и Сунита "Суни" Уилямс напуснаха МКС с космическия кораб "Дракон" на компания "Спейс Екс", като НАСА показа на живо тяхното заминаване. 

Заедно с тях към Земята поеха американският астронавт Ник Хейг и руският космонавт Александър Горбунов. Очаква се те да се спуснат край бреговете на Флорида в 18:00 ч. (22:00 по Гринуич) тази вечер. 

Бъч Уилямс и Суни Уилмор пристигнаха на Международната космическа станция в началото на юни по време на първия пилотиран изпитателен полет на космическия кораб "Старлайнър" на компания "Боинг". Те трябваше да останат в космоса само една седмица, но многобройни технически проблеми наложиха престоят им да бъде удължен.

Мисията привлече вниманието на президента на САЩ Доналд Тръмп, който при встъпването си в длъжност през януари призова за по-бързото завръщане на Уилмор и Уилямс и твърдеше без доказателства, че бившият президент Джо Байдън ги е „изоставил“ на МКС по политически причини. Главният изпълнителен директор на „Спейс Екс“ Илон Мъск, близък съветник на Тръмп, повтори призива му за по-ранно завръщане, припомня bTV. 

Crew Dragon на „Спейс Екс“ е единственият космически кораб за екипаж от орбитален клас на САЩ, с който „Боинг“ се надяваше да се конкурира със своя "Старлайнър", преди мисията с Уилмор и Уилямс да хвърли в несигурност бъдещето на развитието му.

През септември Хейг и Горбунов пристигнаха на МКС с космическия кораб "Дракон" на компания "Спейс Екс", оставяйки свободни места за двамата блокирани астронавти. 59-годишната Уилямс и 62-годишният Уилмор вече са пребивавали няколко пъти в космоса и се смятат за опитни астронавти

Тази неделя на Международната космическа станция пристигна новият екипаж, включващ астронавтите на НАСА Ан Макклейн и Никол Айерс, японския астронавт Такуя Ониши и руския космонавт Кирил Песков. Американският астронавт Доналд Петит и руските космонавти Алексей Овчинин и Иван Вагнер, които пристигнаха през септември, ще останат на МКС, както е планирано.

След завръщането си на земята астронавтите ще бъдат подложени на няколкодневни здравни прегледи, както е обичайно, преди да се приберат у дома при семействата си.

Животът в Космоса в продължение на месеци може да повлияе на човешкия организъм по множество начини - от мускулна атрофия до евентуално влошаване на зрението.

След като се спуснат, Уилмор и Уилямс ще са изкарали 286 дни в Космоса - повече от средната продължителност на 6-месечната мисия на МКС, но далеч по-малко от рекордьора на САЩ Франк Рубио. Неговият непрекъснат 371-дневен престой в Космоса, който приключва през 2023 г., е неочакван резултат от изтичане на охладителна течност на руски космически кораб.

Уилямс, която завършва третия си космически полет, ще натрупа 608 кумулативни дни в Космоса, което е вторият най-голям брой за всеки американски астронавт след 675-те дни на Пеги Уитсън. Миналата година руският космонавт Олег Кононенко постави световен рекорд - 878 дни.

 

 

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори