Рокът - рецепта за семейно щастие

Как четири български фамилии осигуряват домашния мир, като грабнат китарите и засвирят любимата музика

Рокът - рецепта за семейно щастие
Рок групата "Дилема"

Един от големите проблеми на съвремените семейства е, че в определен момент трудно намират общ език с децата си или с половинките си. Оказва се, че ако всички вкъщи грабнат китарите, засвирят и запеят, в дома започва да цари мир.  Рецептата е на четири български семейства, основали рок банди, на чиято музика може да се насладим на 7 и 8 септември тази година, по време на традиционния Грийн рок фест в Русе.

 

Една от тях е русенската група „Дилема“.

 

Създадена е преди повече от 15 години, тя придобива статута на семейна банда през 2017 г. след опасност да се разпадне. Тогава се появява Петранка със своята бас китара и завладява сърцето на барабаниста Явор. Така се ражда музикалното семейство Хаджийски. Доайенът на групата Дирайр Хадавян пък като на шега привлича в бандата сина си Карен, още когато момчето е на 10 години. Към тях се присъединява и вокалът Галя Николаева. Сега групата е по-сплотена от всякога, макар че всички имат различни кумири.

Към днешна дата „Дилема“ работи върху концептуален албум, който разказва история за изгубените ценности и пътя, който протагонистът трябва да извърви, за да си възвърне душевния мир. Саундът е тежък, но мелодичен, с осезаемо влияние на по-младите членове от групата. Най-хубавото време от деня за всички се оказва вечерята. Покрай вкусната храна винаги се раждат идеи за нови песни, разказва Петранка Хаджийска. „Не може да се каже, че някой от нас сам е автор на парчетата. Идеите се раждат, докато сме заедно, развиваме ги и те се превръщат в един творчески продукт. Задължително на български език. Не можем да разберем как български рок групи правят авторски парчета основно на английски език“, чуди се Петранка. Сопред нея предимството на семейните рок групи е, че могат да пътуват заедно и се познават като хора. Знаят кога някой не е в настроение и умеят да разчитат скритите сигнали. „Музиката ни сплотява още повече и ни кара да се чувстваме щастливи“, признава рокаджийката. Един от най-щастливите мигове е раждането на дебютния им албум „Фалшиви илюзии“ през 2020 година, видял бял свят в резултат от изолацията по ковид пандемията.

 

Превантивното затваряне вкъщи заради COVID-19 се оказва благоприятно за  раждането на още една рок група – DeatMag.

 

В Пловдив учениците Цецо и Ники стоят затворени в стаята с електрически китари в ръка, творят и мечтаят за сценични изяви, като своите идоли. Така ги сварват бащите им Никола Шипошки и Тодор Чорбов. „Мале, тук е като в Дет Маг“, казват си те с усмивка. Така се появява и идеята за името на групата.  Никола е счетоводител по професия, а Тодор – професионален шофьор. Двамата са приятели от години и рок музиката е в кръвта им. Често свирят и пеят заедно. Увлекли и синовете си, които тръгнали на уроци по китара. Към идеята за група се присъединили още китаристите Димитър и Лъчезар – баща и син Бозевски. Така се оформя групата DeatMag – Бащи и синове.  В последствие обаче бащите решават да дадат повече поле за изява на децата. Сега актуалният състав на бандата е Йоана Иванова - барабани, Лъчезар Бозевски - китара, Мариела Йовчева - вокали, Никола Шипошки - китара, Цветан Чорбов - бас китара, Мартина Геленова - китара. Възрастта им е между 14 и 18 години.

 

„Много е важно, когато родителите общуват с децата си, да не забравят, че и те са били деца.

 

Когато едно дете иска да покаже на какво е способно, ако не получи възможност за изява, ентусиазмът му прегаря“, казва Никола Шипошки. Разказва, че малките сами са си изградили метод на работа. Всеки има своя роля в екипа и развиват креативността си. Ако някой започне нещо, другият допълва. Без да се опитват да доминират един над друг, а възрастните само ги подкрепят. Децата умеят да превръщат концертите си в истински спектакли, като умело подбират всеки детайл. Едно от големите им постижения е уникален декор от кабина на камион, в който е позициониран барабаниста, след което камионът „разбива“ стена.  В момента хлапетата се радват на огромна популярност в „града под тепетата. Доказателство за това е поредният им успешен концерт на 23 юни тази година в ,,Младежки хълм“. Най-креативна от всички е Йоана, която се слави и като „най-щурият човек“ от бандата. С младежката си напоритост тя успява да се докосне до най-големите рок идоли на концерти, където обикновено е до сцената. Йоана е двигателят на всички творчески проекти, макар че не може да се каже кой точно е конкретен автор на парчетата, тъй като те се пишат от всички, във Вайбър група.

 

Една от най-младите семейни рок групи – DnD, се ражда в Шумен и е само на 2 години.

 

Рожденият ден на групата е 6-ти декември (Никулден), когато двама от членовете на бандата празнуват имени дни.  DnD е сформирана от брат и сестра - Девора и Иван Станчеви. Двамата са пораснали на рок сцените и възпитани в любов към музиката покрай баща им Явор Станчев. Явор е активен барабанист, свирил в множество рок и метъл групи (понастоящем барабанист на група LAMPA Inc.) и учител по барабани. Мисията на цялото семейство винаги е била да развива и насърчава таланта у децата и да обичат музиката. Девора е на 21 години и е най-голяма в групата.Тя е завършила народно пеене в шуменското училище „Сава Доброплодни“ и макар че сега се занимава с други неща, остава вярна на музиката. 17-годишният й брат е соло китарист и по примера на баща си е отдаден на рока. На барабаните е 18-годишният Николай Николаев. Малко след основаването на групата, басистът ги напуска. Това е и най-критичният момент за всички. Тогава се появява Борис Филипов и като че ли той е липсващата част от пъзела. Към бандата привличат и народната певица Никол Ивайлова, която се оказва прекрасна бек вокалистка. "Музиката ни сплотява, ние сме много добри приятели. Заедно творим, заедно се забавляваме, забивайки на сцената“, разказва Девора. Като повечето млади хора, и те слушат всякакъв стил музика. Това им помага да вкарват нови елементи в парчетата си, които са с твърдо звучене, тъй като всички са закърмени с рока.  Въпраки крехката си вързаст, бандата свири с групи като Cool Den, Керана и Космонавтите, Lampa Inc., Svetlio & the Legends, Poetsky, Enezothe и др.

Забивала е в клубове като Melon във Велико Търново, Хале 3 във Варна, The Boozer в Тутракан, БаРок в Силистра, New Face в Шумен и на много събития и концерти в Шумен и Варна. Участва в младежки проекти, води музикален Workshop и много други събития в Шумен.

 

Любовта към рок музиката събира на една сцена още двама братя -  Октай и Вейсел Вейселови от групата Strykers

 

Вейсел е басист, бек вокалист и композитор, а Октай  - соло китарист. След като заедно прекарват време в групите „Хамелеон“ и „Рикошет“, пробват да се разделят в различни банди, накрая двамата братя обединяват усилията си в Strykers. В „Рикошет“ братята се срещат с Александър Симеонов. Когато се отделят в новата банда, той им става вокалист. Александър участва в последния сезон на култовото шоу „Гласът на България“. Той е включен в класацията на Global Voice в топ 10 за най-добри рок изпълнения по цял свят в рамките на предаването. Освен, че участва в композирането на рок песни, Сашо е учител в детска градина и пише детски песнички. Към група Strykers се присъединява пианистката Теодора Тодорова, която е преподавател по музика и има множество отличия за изпълнения на акордеон. Барабанист е Ангел Ангелов – звуков инженер, преподавател по ударни и китара, както и композитор.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори