В началото на седмицата стана ясно, че директорът наТеатрално-музикалния и филхармоничен център в Разград – диригентътЛевон Манукян, е задържан за 72 часа по обвинение в източване на бюджета на Министерството на културата с фиктивни назначения, което е длъжностно престъпление. Според държавното обвинение, в началото на септември в трупата в Разград започнали работа нови 60 души със заплати, драстично надвишаващи възнагражденията на старите служители, като разходите за заплати през последния месец достигнали драстичната сума 1.7 млн лева. Новоназначенитеслужители не получавали парите, а ги давали на друго лице.За тях оставал бонус – плащане на социалните им осигуровки.
Левон Манукян е освободен от длъжност като директор.След 72-часовия арест прокуратуратаго освободи срещу рекордната сума от 50 000 лева, която той вероятно вече е платил, след като е напуснал ареста.
***
Трусовете в разградския културен институт от последните дни в известна степен рефлектират и в Русе. Поради близостта на двата града, немалко творци от Русе – артисти, оркестранти и др., от години имат творчески ангажименти в Разград. Дори в момента, от петте постановки на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград, две са с русенско участие.
Каква ще е съдбата им и ще бъдат ли те реализирани?
В камерната зала „Славянска беседа“ на театър „Сълза и смях“ в София усилено вървят репетиции на пиесата „Терапия „Среднощен експрес“ по сценарий на русенката Иглика Пеева, която е постановка на Разградския театър. В нея главна роля играе русенската актриса Дина Шошева. Премиерата вече е насрочена за 31 октомври. Шошева и Иглика Пеева казаха за „Бряг“, че не виждат причини пиесата да не бъде реализирана докрай, въпреки уволнението на директора на театъра.
Първолета Чавдарова - Летиция
В програмата на театъра е бил включен и мюзикълът „Барби и компания – Завинаги!“ с режисьор Борис Панкинг. В този спектакъл кюстюмите са на русенската дизайнерка Първолета Чавдарова – Летиция. За него обаче няма да бъде подписан договор заради уволнението на директора ЛевонМанукян и ще се реализира като „частна и независима“ продукция. „Очаквайте информация след 8 октомври“, написа в социалните мрежи режисьорът Борис Панкин.
Дина Шошева
Дина Шошева е една от назначените от ЛевонМанукян актриси в разградския театър, след като той поема институцията като и.д. директор.Ето какво сподели тя пред в. „Бряг“:
„Левон Манукян ме назначи на постоянен трудов договор в края на август, защото аз имам роля в пиесата на ИгликаПеева „Терапия „Среднощен експрес“. Относно събитията около директора Манукян, които ни изненадаха в последните дни, аз самата, и много мои колеги от театъра, сме на мнение, различно от разпространяваните версии в медиите. Първо трябва да кажа, че заплатата, на която съм назначена, е нормална за заеманата длъжност – хиляда лева и нещо. За никакви 25 хиляди не може да става дума. Левон ме назначи едновременно със Звезделин Минков, който е най-известният имитатор в България. Когато отидохме с него да си подпишем договорите, пред кабинета на директора се бяха струпали много хора.Това бяха музикантите и танцьорите от естрадния състав „Назъм Хикмет“, които предишната директорка Таня Карбова беше уволнила. Като влязох при директора, той ми обясни как тя ги е изхвърлила и той ги връща обратно в театъра. Доколкото знам, тя беше докарала театъра до затваряне, защото и работници от техническите служби беше освободила и беше ги оставила с по един-двама души. А работата в един театър е страшно много - декори, костюми, шиене и така нататък. За мен Левон е човек, който трепти за работата си. За това, което се случва в момента, нямам информация, затова нищо конкретно не мога да кажа. Но аз и други мои колеги смятаме, че това е странично задействано наклеветяване на Левон, нямаме доказателства за това, не можем да кажем конкретно кой го е направил, но е номер, който му се прилага, за да се срути разградският театър. Затова сме готови, ако трябва,да протестираме и пред Министерството на културата в София в негова защита.“
Нина Стоянова
Цигуларката Нина Стоянова работи като концерт майстор в Разградския симфоничен оркестър от доста години. Ето какво разказа тя за работата си с диригента ЛевонМанукян“:
„От 2019 до септември 2023 година работих на половин щат като концерт майстор в оркестъра. Предишната директорка ме освободи поради възраст. Аз наистина съм пенсионерка, но тъй като с Левон сме работили и се познаваме още от Плевен, когато той пое работата на и.д. директор, отново ме покани за концерт майстор, като искаше да ме назначи на пълен щат, но аз по лични причини пожелах да съм на половин. За съжаление на 20 септември се разболях от Ковид и оттогава не съм ходила на работа и не съм го виждала. Заплатата ми е съвсем нормална, каквито са във всички оркестри, предполагам. Манукян в личен разговор ми каза, че има намерение в бъдеще да повиши заплатите на по 2-3 хиляди лева. В каквото и да го обвиняват сега обаче, аз съм убедена, че намеренията му да съживи оркестъра са положителни. Имам и личен мотив да мисля така. Аз съм от музикално семейство, баща ми беше първи фаготист във филхармонията през 1970-76 година и той също е свирил в Разград. За съществуването на един оркестър в такъв малък град като Разград е напълно естествено да идват музиканти от различни места. От Русе в момента в Разград свирят поне 14-15 души. За театралите не знам колко са. Изключително мъчно ми е за това, което се случва в момента, защото това е изключително тежък удар върху цялата ни култура. Не знам колко време ще трябва да мине, за да почнат хората отново да ни уважават като творци.“
Таня Карбова
Вестник „Бряг“ потърси мнението и на бившата директорка на Разградския културен институт Таня Карбова, уволнена от служебния министър Найден Тодоров преди края на мандата й.
- Госпожо Карбова, потърсихме Ви по казуса „Разград“, тъй като в разговорите с другите ни събеседници често се споменава и Вашето име. Колко хора освободихте от оркестъра?
- Знам какво се говори за мен – че съм съсипала оркестъра. И това го говорят главно музикантите от Русе, на които им беше удобно да получават заплати, но проявяваха капризи, че не могат да пътуват всеки ден до Разград на работа. Трябва да кажа обаче, че когато поех поста, заварих оркестъра с 32 оркестранти плюс диригента, а когато си тръгнах, го оставих с 27 души. От тези пет души съм освободила само Нина Стоянова, която е пенсионер. Останалите 4-ма си тръгнаха сами. Нямала съм юридически пречки да освободя не 5, а 20 музиканти, защото всички бяха или по втори трудов договор, или пенсионери, но не го направих. Именно за да продължи да съществува оркестърът.
- Какво е мнението Ви за случващото се с ЛевонМанукян? Подозирахте ли, че има нещо нередно в работата му, още докато бяхте директор?
- Подозирах, и не само аз. Всички знаехме, че има много „законно“ завишени договори за хонорари. Аз лично намерих фактура за хонорари на лелята на Левон Манукян за извършване на аранжименти и адаптация. По принцип музикантите винаги сами са си аранжирали произведенията, за да ги изпълняват, но никога не са вземали пари за това. Така че се знаеше, че са се въртели някакви схеми, но чак сега излизат на яве.
Напиши коментар