"Няма да коментирам какво е длъжен да направи Конституционният съд, но това, което очаквам, е законите да се спазват. Всеки, включително председателят на НС, трябва да се простира в рамката,определена му от закона." Това отговори Румен Радев по повод жалбата, която подаде в КС заради отказа на Киселова депутатите да разгледат предложението му за референдума за еврото.
На въпрос да каже какво е личното му мнение за приемане на еврото, защото политиците настояват да го чуят, президентът отвърна:
"Ако някой дължи отговори на българския народ за еврото, това са тези, които подадоха искане за извънреден конвергентен доклад, за които готовността ни за еврозоната се изчерпва с реклама и техническата подготовка на пощи и банки да обменят валута." Това коментира държавният глава Румен Радев пред журналисти във Вършец.
Президентът добави, че това са тези, които забравиха за хората с тежки социални проблеми, особено уязвими към всеки ценови скок. Управляващите говорят за мерки в бъдещето, тоест те ще ни защитават от евентуални ценови шокове след приемането на еврото, каза президентът. Но опитът от други държави, приели еврото, сочи, че още с обявяването на конвергентния доклад, започва устойчив ръст на цените, особено на услугите в националната валута, подчерта Румен Радев. Той добави, че в тези държави до времето за приемане на еврото се натрупва сериозно значително поскъпване, особено в последните месеци преди приемането на общата европейска валута.
"Предвид безхаберието и слабостта на нашите институции, рискът е реален. И затова призовавам хората да следят за необосновано покачване на цените, защото явно няма кой друг да го прави вместо тях. А трябваше управляващите да имат пълна готовност сега - с органи, мерки, финансови буфери. Защото стандартът на хората от социално уязвимите групи може да се влоши рязко за няколко месеца. На икономиката ще ѝ трябват години да им върне този стандарт. Тоест рискът от социално разслоение е налице”, допълни още президентът.
Напиши коментар