Постоянният избирателен орган на Румъния обяви на уебсайта си резултатите от първия тур на президентските избори в неделя при обработени всички 20 059 протокола от изборните секции, предаде Аджерпрес.
Според данните независимият кандидат Калин Джорджеску получава 2 120 404 гласа, или 22,94% от действителните гласове.
На второ място е председателката на Съюза за спасение на Румъния (ССР) Елена Ласкони с 1 772 503 гласа, или 19,18 процента.
Джорджеску и Ласкони ще се явят на втория тур на президентските избори на 8 декември.
Трето място с малка разлика заема премиерът и вече бивш лидер на Социалдемократическата партия Марчел Чолаку с 1 768 761 гласа, или 19,15 процента. Чолаку заяви, че е подадал оставка като лидер на СДП, след като не успя да достигне до втория тур на президентските избори.
Четвърти е лидерът националистическата партия „Алианс за обединение на румънците“ Джордже Симион (АУР) с 13,86 процента.
Петото място е за досегашният лидер на Национално-либералната партия Николае Чука с 8,79 процента, който също подаде оставка от председателския пост в партията си. Бившият зам.-генерален секретар на НАТО Мирча Джоана, който се яви като независим, остава шести с 6,32 процента.
Останалите кандидати са с под пет процента от гласовете.
Резултатите от първия кръг на президентските избори в Румъния предизвикаха разнопосочни реакции сред румънски евродепутати от различните политически групи в Европейския парламент. Ето какво споделиха някои от тях за БТА в кулоарите на ЕП в Страсбург.
- Как ще коментирате резултатите от първия тур на президентските избори в Румъния?
Еуджен Томак (Обнови Европа-партия Народно движение): Свидетели сме на тотален крах на лидерите на управляващата коалиция. За първи път левицата не стига на втори тур на президентските избори. Премиерът социалист Марчел Чолаку има резултат под 20 процента и е класиран на трето място. Но шокът на изборите е кандидатът, който преди три седмици имаше около 5 процента във всички социологически проучвания, а вчера получи над 22 процента - г-н Калин Джорджеску. Независим кандидат с проруски възгледи и предполагаема антисемитска реч. Той се възползва от професионална онлайн кампания, без да декларира прозрачен финансов ангажимент, което ни кара да мислим, че имаме работа с най-голямата руска намеса в предизборна кампания в страна от ЕС.
Мария Грапини (Прогресивен алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент - Социалдемократическа партия): Резултатът на първия тур беше неочакван. За съжаление за пореден път доказа, че манипулацията работи. Голяма част от хората, които гласуваха за Калин Джорджеску, не го познават, не знаят какво е направил през последните 20 години, но чух аргументи: "той говори добре", "той иска доброто на румънците", други с екстремистка ориентация казаха: „той ще извади Румъния от ЕС”. Тъжно е за всички, че след 35 години все още има граждани, които гласуват, без да са информирани.
Адриан Аксиния (Европейски консерватори и реформисти-Алианс за обединение на румънците): Реалността ни показва, че това беше антисистемен вот. На румънците явно им писна от двете партии, които управляваха Румъния 35 години. Резултатът е изненада и вътре, и извън страната.
Николае Щефънуца (Група на зелените/Европейски свободен алианс - независим): На втория тур със сиурност ще подкрепя проевропейския кандидат - Елена Ласкони. Всичко е възможно да се случи на балотажа, ако не се мобилизираме и не участваме масово във вота и не гласуваме за европейска Румъния. Трябва да изкрещим, да обясним на хората какви са вариантите. Да им обясним, че този кандидат - Калин Джорджеску не е това, което изглежда.
- Какъв сигнал ще бъде за Европа, ако в Румъния президент стане човек с проруска, анти-НАТО и антизападна ориентация, както местните медии и наблюдатели определят Калин Джорджеску?
Еуджен Томак: Не искам да вярвам, че можем да се окажем в такава ситуация. Това би било катастрофа за Румъния. Изглежда след тежката президентска кампания в Република Молдова е ред на Румъния да усети какво означава намесата на Кремъл в изборния процес. Румънците са проевропейска нация и ще гласуват против руския кандидат. Това е моето убеждение.
Мария Грапини: Сигналът за Европа няма да бъде добър. Жалко, пак ще бъдем притиснати в ъгъла, след като правителството на Марчел Чолаку отвори комуникационни канали с ЕС и други страни извън ЕС, например с Великобритания.
Адриан Аксиния (Европейски консерватори и реформисти-Алианс за обединение на румънците): Нашата партия е проевропейска и про-НАТО. Вижда се и чрез принадлежността ни към групата на европейските консерватори и реформисти в рамките на Европейския парламент. И за нас много лъжи се изговориха за четири години, лепнаха ни се много етикети, най-вече върху лидера ни Джордже Симион, включително подозрения, че е руски шпионин. Но бе демонстрирано точно обратното. Той показа, че е съвършен патриот, който пази интересите на румънците във и извън страната. И за Калин Джорджеску има фрази, изкарани от контекста, затова през следващия период той ще трябва да изясни позициите си по някои въпроси. И съм убеден, че ще излезе публично и ще го направи. Мас медиите имат обичай да лепят етикети, без да ги проверята. Не сме го преодолели. Убеден съм, че през следващите две седмици ще чуем много квалификации по адрес на кандидата, който според нас има най-големи шансове да спечели президентските избори.
Дан Барна (Обнови Европа - партия Съюз за спасение на Румъния): Надявам се тази тенденция, макар и присъстваща на тези избори, да отшуми на втория тур и Румъния отново да покаже, че е стабилен бастион на Европа и НАТО в източната част на континента.
Напиши коментар