Повече отличници на матурите тази година, но средният резултат остава без промяна

За просветния министър основният проблем си остава ниският брой зрелостници, завършили профилирана подготовка, които са избрали матура по математика, физика и химия

Повече отличници на матурите тази година, но средният резултат остава без промяна Снимка: кадър видео БТА

Средният резултат от задължителния държавен зрелостен изпит по български език и литература (БЕЛ) от тази година е 57,53 точки, което е добър 4,27. Това каза Евгения Костадинова - директор на дирекцията "Съдържание на предучилищното и училищното образование" в Министерството на образованието и науката (МОН), на пресконференция за представянето на анализ на обобщените резултати от държавните зрелостни изпити от сесията май-юни. 

Тя обясни, че МОН е провело 79 държавни зрелостни изпити по различни предмети, като в тях се включват и изпитите по нивата на чуждите езици, сред които не само основните, но и други. Останалите предмети не може да се сравняват като абсолютни стойности, защото зависи колко зрелостници са се явили на тях, добави Костадинова.

Миналата година зрелостниците имаха среден резултат от 58,48 точки (добър 4,32) по български език, което бе най-високият резултат от въвеждането на матурите през 2008 г.

Броят на зрелостниците, които избраха да положат математиката като втори задължителен държавен зрелостен изпит, е приблизително същият като този от миналата година.

По-високи са резултатите по физика и астрономия, по история и цивилизация, по информационни технологии, по музика, но физика и астрономия, като матура, се полага от много малък брой ученици и не може да говорим за някакъв изключителен скок на обучението по физика, обясни Костадинова. 

Тя каза, че по-ниски са резултатите по някои предмети, които също се избират от малък брой ученици, и сред тях е предприемачеството. При него малко над четири точки и половина е спадът в резултатите. 

"При съпоставка на 2024 г. на 2025 г. като брой зрелостници - почти двойно нараства броят на зрелостниците, които имат 100 точки на втория държавен зрелостен изпит, както и 100 точки на изпита по БЕЛ. На втория зрелостен изпит за поредна година няма нито един зрелостник с нула точки, по БЕЛ има 23-ма. Няма нула точки и на двата зрелостни изпита. По български език и литература малко се увеличава броят на слабите оценки, а на втория зрелостен изпит е обратно", каза Евгения Костадинова. 

Тя съобщи, че по региони с най-високи резултати на държавния зрелостен изпит по БЕЛ са София-град, Смолян, Варна, Пловдив, които ежегодно, на всички изпити, показват по-високи резултати спрямо останалите. Появява се и Русе, сред петицата с най-добри резултати, а в другия край на диаграмата няма значими размествания и Сливен, Силистра, Шумен, Разград са региони, които традиционно показват по-ниски резултати и факторите са комплексни. В по-предна позиция минава и Плевен.

На втория зрелостен изпит средният брой точки е 69,27, което е много добър 4,81, съобщи Евгения Костадинова. Тя отново отбеляза, че се осреднява резултатът на втория държавен зрелостен изпит.  

Най-добри са резултатите по английски език, на който се явиха и най-много ученици - средно те са постигнали 74,76 точки, при 85,5 точки за миналата година.

По история средният резултат през тази година е 63,3 точки, което е увеличение спрямо миналогодишните 49 точки.

По география средно учениците са получили 48,81 точки при 50,8 за миналата година.

По философия средният резултат е 55,07 точки при 58 точки за 2024 г.

По биология средният резултат е 55,27 точки при 55 точки през миналата година.

“Резултатите ни през тази година са съпоставими с миналата, но ние не можем да очакваме и различен резултат, когато системата не е променена”, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. По думите му трябва да се направят много по-важни анализи като оценка на добавената стойност на системата."За мен основният проблем си остава ниският брой зрелостници, завършили профилирана подготовка, които са избрали матура по математика, физика и химия. Защото на нас ни трябват повече инженери, повече хора с математически и аналитични възможности, за да се развива икономиката ни и да бъдем конкурентоспособни”, подчерта Красимир Вълчев. Той акцентира също, че за поредна година учениците ни имат високи резултати на НВО в 4. клас, което показва, че системата ни в начален етап се справя добре, но след това са необходими редица промени – в учебните програми, в оценяването, в структурата на образователната система.

По български език и литература данните на МОН показват, че над 80% от зрелостниците се справят с извличане и обработка на информация от текст и диаграма и успешно откриват проблем. За първи път в изпитния тест има комуникативна задача, в която зрелостниците влязоха в ролята на мотиватори (21. задача) и резултатите показват 75% успеваемост. Затруднения срещат при задачи за пунктуация, за слято, полуслято и разделно писане, за употреба на пароними, за съгласуване по число между подлози и сказуемо. При литературните задачи затрудненията са свързани с разчитане на конкретен смисъл на цитат от изучен текст или с осмисляне на конкретно твърдение и съотнасянето му към изучен текст. Предизвикателство за зрелостниците е и създаването на кратък текст – интерпретация на дадена тема в изучен и в неизучен литературен текст.

Данните от резултатите показват, че максимални 100 т. на държавния зрелостен изпит по български език и литература са постигнали 46 зрелостници, а на матурата по профилиращ предмет – 134. Миналата година броят на пълните отличници на първия изпит е бил 24, а на втория – 74. По две пълни шестици имат 279 зрелостници, което е с 28 повече от предходната година.

Продължава тенденцията за повишаване средния успех на държавния изпит по професионална квалификация. Тази учебна година гимназистите са постигнали оценка много добър (4,56), което е с пет стотни повече от предходната и с 27 стотни увеличение спрямо 2022/2023 г.

Най-висок е резултатът (5,01) на зрелостниците, които са защитавали дипломен проект, като пълните шестици при тях са 2029 (15,49%). Гимназистите, които са се явили на писмена разработка по тема по теория и изпит по практика, са постигнали средна оценка добър (4,12). Пълните шестици са 162.

Резултатът от изпита чрез тест е много добър (4,56). Пълни отличници са 26 гимназисти. Областите с най-високи резултати и при трите възможности за явяване на държавния изпит по професия са Бургас, Пловдив и София-град.

Най-добри са постиженията на зрелостниците, изучавали специалности от професии в направления Администрация и управление, Информатика, Архитектура и строителство, Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори