Т ака преминава световната слава- „Sic transit gloria mundi“. Изречението е било част от церемониала при коронясването на нов папа. Процесията около катедралата „Св. Петър“ с първосвещеника спирала три пъти. Отец от масовката, с горяща ленена факла – това пък за какво?! –, произнасял непреходните слова за преходността на живота. Формула, особено валидна дори и след като белият пушек възвестявал в небесата на Свещения град Рим избора на поредния върховен пастир на всички католици по света. Тези слова са изричани до 1978 година! Което ще рече, че няма по–устойчива устойчивост от църковната традиция. В противовес на римокатолическата трактовка за многопластовата праволинейност на вярата и задължителната ѝ схоластика, беше периодът на служението – понтификатът/Pontificatus, на о Бозе/„в (името на) Бога” отишлия си папа Франциск. В своето върховно призвание Той ще остане като папа на всички бедни и угнетени. Изповедник на Надеждата и вярата в Доброто. Аржентинецът от италиански произход Хорхе Марио Берголио, 266-ият папа на Римокатолическата църква от 13 март 2013 г. до смъртта си на 21 април 2025 г. беше богат с любовта на хората. Първият папа йезуит, който остави след себе си и $16 млн. – нетно богатство, одумвано „йезуитски“ от медиите веднага след кончината му. R.I.P. (rest in peace): Почивай в мир, Папа Франциск! И както пише в Еклесиаст, 2: 14. „…на мъдрия очите са в главата му, а глупавият ходи в тъмнина; но узнах, че една съдба ги всички постига.“
У техата и гордостта русчуклийска в тез паметни за католическото вероизповедание дни е, че наш човек, Негово Високопреосвещенство Монсеньор Страхил Каваленов, пръв „небесен телефонист“ в Никополския диоцез, ще представлява българската римокатолическа общност при изпроводяка на папа Франциск в последния му земен път. Дето се вика, пак сме първи сред първите, както му прилича на Русе– и като център на диоцеза, ще сме редом подредени сред изпращачите в церемониала на тъжното сбогуване. Монсеньор Каваленов беше преводач на Папа Франциск при посещението му в България през 2019 г. Малцина помнят жеста на известен наш политик, „гален от три папи по главата“ – по негов израз. Тогава той подари на Папа Франциск омофор/наметало, с което случайно или не, върховният католически жрец се появи за последно на пл. „Св.Петър“ в Рим. Подробност, тарикатски поднесена без капка смирение в медиите – и много удобно замазваща „импровизацията“ по адрес на Възкресението от същия политик. Тази му „изцепка“ в Народното събрание предизвика ехидните усмивки на „мисирките“/ журналистите, побързали да мултиплицират с подигравателен ентусиазъм великденското откровение на „Говорещия с бога“ всенароден любимец.
Т рескаво преживя първите си 100 дни и кабинетът на българското политическо многообразие. Със стоманени нерви премиерът Росен Желязков мъжествено брани еклектичното безпътие в министерския си хабитат, подложен дотук на два неуспешни вота на недоверие. Кабинет – „сбирщайн“, с уж европейска закваса в колаборацията, но и с руска лъжица катран – според русофобите?! Имитация на „консистенция“ в кацата с мед, където всички искат да бръкнат, за да „осребрят“ компромисите на иначе политическата си безкомпромисност.
У споредиците в триъгълната окръгленост на паралелепипеда са геометрия непостижима дори и за най –преданите радетели на демокрацията, разбирана като центрофуга на властта. Безсмислено е туй изречение, но някак пасва на българския вариант на „центрофугирането“. За 30- и кусур години преход добихме горчив мед, похабихме и изпотрошихме дървените лъжици на несбъднати обещания от НДСВ, НФСБ; Реформаторски блок; АБВ; ВМРО… И както е писано в притчата: „…мнозина са поканени, а малцина избрани…“
У правлявайте ефективно делата си през работното време, т.е. не го пилейте. Бъдете искрени. Отделете необходимото на семейството и приятелите. И се погрижете за здравето си. Ако се случи нещо с вас, няма да е лесно да се върнете такива, каквито сте били първоначално – това е част от мениджърско послание на Изпълнителния директор на Google, Сундар Пичай, който обича да изнася речи в не повече от 60 секунди. А моите писания надхвърлят спазареното с редакторите. Затова спирам. До следващия „6-однев“.
Напиши коментар