КС разпореди мащабна проверка на изборни резултати, как ще се броят бюлетините?

С тази задача се захващат 18 вещи лица

КС разпореди мащабна проверка на изборни резултати, как ще се броят бюлетините?

Конституционният съд разпореди ревизия на вота в определени секции,  след като обедини в едно общо дело петте дела, образувани по жалби, с които се атакуват резултатите от парламентарните избори. За първи път проверката е в такъв мащаб - чувалите с бюлетини в 1777 секции ще се отворят и броят наново, ще се сравнява и какво пише във флашпаметите на машините. В 442 секции пък ще се сравнява дали вписаните в протоколите недействителни бюлетини наистина са такива. С тази задача се захващат 18 вещи лица - юристи, математици и IT специалисти, много от които са бивши членове на Централната избирателна комисия (ЦИК). 

Точно кои секции ще бъдат подложени на проверка можете да видите в определението на съда ТУК.

Как експерти ще изследват изборните резултати и може ли да настъпят промени в тях? 

"За това как ще бъде организирана работата – мога да съдя към момента само от решението на Конституционния съд. Тези над 2000 секции са разпръснати в цялата страна. Чувалите с бюлетините са разпръснати в съответните общини. Според мен решенето на КС до известна степен облекчава ситуацията. Броенето може да се извърши поетапно в София в помещение, което вероятно ще е в сградата на НС”, коментира пред NOVA бившият член на ЦИК Красимир Калинов.

По думите му освен броене на бюлетини, ще трябва да се проверяват и флашки. „Това до известна степен усложнява повторното броене. Но означава, че няма да се проверяват преференциите. Те са си вътрешнопартийни неща. Ще се проверяват действителните и недействителните бюлетини. Реално ще се търси дали дадена бюлетина, която е обявена за действителна, е недействителна. И обратното”, обясни Калинов.

Александър Андреев, юрист, бивш председател на ЦИК, предполага, че вещите лица ще бъдат разделени на групи, за да покрият цялата страна. Както и че ще спазят срока 10 януари.

"Като съответно се проверят протоколите и бюлетините в зададените в определението секции и да се установи дали наистина има разминаване в данните, които са вписани в протоколите на секционните избирателни комисии с това, което ще бъде установено при преброяването на действителните и недействителните гласове. До момента в такъв обем не е имало преброяване", каза Александър Андреев пред БНТ.

Експертите се готвят за дълги часове броене. А какво следва, ако експертизата сега установи различни от вписаните като официални резултати:

"Конституционният съд на основата на тази експертиза и на доводите на жалбоподателите да вземе своето решение и да прецени трябва ли да бъдат касирани изборите, в каква част от секциите те трябва да бъдат касирани, ако въобще бъдат касирани, и как това ще промени изборните резултати. Изчисляването на мандатите въз основа на решението на КС ще бъде направено от "Информационно обслужване". "Информационно обслужване" ще даде като методика изчисленията на промяната в мандатите, но оттук нататък решението ще бъде на ЦИК, която трябва да определи дали ще имаме по-малко или повече мандати за определена политическа сила, дали нова политическа сила ще мине бариерата и ще влезе в парламента и какви мандати ще вземе".

"За пръв път в историята на българската изборна практика КС ще трябва да се произнесе за смисъла от видеонаблюдението. Досега е имало решения само на административни съдилища по страната и на ВАС, които са отчели видеонаблюдението като елемент от взимането на тяхното решение", каза Стефан Манов, зам.-председател на ЦИК.

През 2010 година Конституционният съд касира изборните резултати в 23 секции в Турция и нареди заличаването на всички гласове, подадени в тях. Резултатът - един мандат беше отнет от ДПС. Две бяха делата тогава, по които КС излезе с решение. "Там се установи, че са гласували в определени секции повече гласоподаватели, отколкото е възможно, оттам нататък това доведе до разместване в един район в България", припомни Андреев, който по това време е член на ЦИК.

"КС имаше две дела след изборите през 2009 година. По първото дело бяха поправени грешно записани 24 гласа за тогавашната "Синя коалиция" в една русенска секция. Т.е. виждаме и двата възможни подхода - или поправя конкретен изборен резултат, защото има достатъчно елементи за това, или касира, изцяло премахва гласовете от дадени секции. Какво предстои - ще видим", коментира Стефан Манов.

Най-много секции, в които ще има повторно преброяване, са в Благоевградско. И още нещо любопитно - от списъка със секции са махнати тези, в които има само два гласа разминаване между вписаното в протоколите и флашпаметите на машините. А в ЦИК вече са получили определението на КС, с което се иска от комсиията да отговори защо в някои секции не е имало видеонаблюдение.

Също така в триседмичен срок ЦИК следва да представи информация за извършените след срока по чл. 89, ал. 1 и 2 от Изборния кодекс промени в съставите на секционните избирателни комисии – общ брой на промените, разпределение по седмици, по чие предложение са направени (на члена на комисията, на политическа партия или коалиция, на друг субект), запазено ли е първоначалното съотношение на политическите партии и коалиции в секционната избирателна комисия по чл. 92, ал. 6 от Изборния кодекс, на какво фактическо/правно основание е направена промяната.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори