Кой трябва да скрие грозните витрини на магазини “Калина“ по Главната?

Общинският съветник Галичка Николова и граждани на Русе търсят решение за занемарените магазини, които рушат облика на града

Кой трябва да скрие грозните витрини на магазини  “Калина“ по Главната? Снимкa briag,bg
Галичка Николова

Галичка Николова – икономист, строителен предприемач и общински съветник от партийна коалиция „Граждани за общината“ за мандат 2023–2027 г., е сред ярките имена в местната политика на Русе. Като част от групата на СДС в Общинския съвет, тя впечатлява със своята ангажираност и отдаденост към обществените каузи.

Русенци я познават като личност с изразена гражданска съвест и активна позиция по важни за града въпроси. Определя себе си като отборен играч, чиято сила идва от хората, които стоят зад нея – приятели и съмишленици, вдъхновяващи и подкрепящи я в отстояването на нейните каузи. „Мисията ми да работя за просперитета на Русе придобива смисъл именно благодарение на тях“, споделя тя.

Николова избягва да се откроява като индивидуалист, предпочитайки колективния подход. „Не се възприемам като политик в традиционния смисъл, а по-скоро като гражданин с активна позиция. Може би съм политик по поръчение на гражданите, защото винаги съм се опитвала да бъда техен глас пред политиците“, казва тя. Днес тя има възможността да защитава тези позиции директно от трибуната на Общинския съвет на Русе – роля, която приема с отговорност и уважение към доверието на своите съграждани. 

Повод за срещата ми с Галичка Николова е нейн пост във фейсбук групата „Обществен съвет“, на който тя е администратор – изоставените от години грозни и разхвърляни витрини на магазините за обувки „Калина“ по главната улица “Александровска“.   Гневният й коментар е предизвикал дълга и не по-малко разгорещена дискусия на членовете на групата, което показва, че проблемът вълнува не само нея и макар наглед маловажен, отдавна е наболял за решаване. 

Да видим избодените очи на магазините по ул. Александровска №№ 46 , 54 и 62 и как изглеждат в очите на русенци, гости и туристи. Магазините за обувки са на собственик, но не работещи от много време. За сметка на това, хаоса е пълен. Как да се принудят собствениците да ги приведат в удобен и приличен вид? По съдебен път, например...А до тогава, могат просто да се маскират, да не стресират, да не дразнят... Жалко , че до момента Община Русе не е намерила правилно решение да няма такива гледки!! А колко красиво изглежда украсената фасада…

 

Коментари (част от дисткусията)

 

Саня Александрова-Толчева: До колкото си спомням, фолиото се лепи от външната страна. Направете красив дизайн, платете на фирма и ги залепете. Разбира се, съгласувайте със собствениците. Едва ли някой ще има против да се скрие. Ако не се лъжа единия от магазините е на Калинка, тя е много точен и разбран човек, стига да знаеш как да подходи към нея 

Красимира Йорданова: И това ще е самоуправство ( или както е там терминът) с частен имот.

Боряна Петрова: Общината може да приеме наредба.

Malina Toncheva: И трите магазина са на Калина, и са в ужасно състояние от няколко години. Не се знае какво точно се случва! 

 Боряна Петрова: Собственичката може да е била в миналото точен и разбран човек, но явно вече не е. Нормален човек няма да държи в такъв вид магазини на такова видно място. Не я познавам лично, но не е нормално. Не е проблем, че не работят, а видът им. Това е магазин, не е склад, дори за склад е хаос.

 Жани Стоянова: Общинските съветници вземат не малки заплати... Защо те не съберат пари от закуски , наемат юристи или сами да се разберат с частните собственици на изоставените магазини и да ги скрият с перфофолио? Просто давам идея...

Деана Тонева: Виждала съм как немски туристи минават точно покрай тези магазини, спират се и ги сочат като се смеят! Не може да няма решение на този казус! Много е грозно!

***

Разговорът ни  започна с въпрос, който неведнъж е занимавал русенската общественост – какво може да се направи за занемарените витрини по главната улица. Най-фрапиращи са  двата магазина „Калина“, чиято разхвърляност е направо арогантна: зад стъклата, на сантиметри от пешеходния поток по тротоара се виждат разхвърляни кутии, изоставена стока и всевъзможни други боклуци.   

Всичко това  стои като тъмно петно на фона на иначе аристократичния център на града, характерен със своя архитектурен сецесион. „Стоят като избодени очи“, коментира Галичка Николова. И наистина, тези пространства контрастират рязко с коледната украса на останалите магазини и с празничния дух, който изпълва града през декември.

От гражданския сигнал до обществената дискусия

Галичка Николова, общински съветник и строителен предприемач, е известна със своята ангажираност към проблемите на Русе. Обяснява, че е повдигнала въпроса по сигнал на гражданин, който от години се опитва да намери решение за тези витрини, но без успех. „Реших отново да повдигна въпроса в групата „Обществен съвет Русе“, за да се намери начин да се прикрият грозните витрини на тези магазини“, споделя тя.

Групата „Обществен съвет Русе“  е платформа за прозрачност и граждански контрол, инициирана от самата Галичка Николова. Тя съществува от 12 години и има за цел, според създателите й, да бъде коректив на местната администрация. „Ние не сме русемразци, както общинската администрация често ни определя. Напротив, искаме да направим най-доброто за града“, обяснява Николова. Чрез платформата гражданите могат да качват снимки, да сигнализират за проблеми и да предлагат решения, което превръща групата в своеобразен граждански барометър.

Магазините за обувки „Калина“ – проблем от години

Занемарените магазини „Калина“ са дългогодишен проблем за централната част на Русе. Според Галичка Николова, решението би могло да бъде лесно и евтино – например поставяне на фолио или друг вид покритие, както е предложено от участници в дискусията. „Необходима е промяна в наредбата на общината, която да задължава собствениците или наемателите да поддържат добър външен вид на своите обекти“, уточнява тя.

Проблемът обаче се усложнява от факта, че наемателката на магазините, позната като Калинка, отдавна е в чужбина и не е ясно каква е причината за занемареното им състояние. Според търговци от района тя продължава да плаща наем за обектите, вероятно използвайки приходи от други свои магазини в Русе.

Гражданска енергия и идеи за промяна

„Хората масово се включиха в анализа на ситуацията и предложиха множество добри идеи“, коментира Галичка Николова. Един от акцентите на дискусията беше необходимостта от регламентиране на изисквания за външния вид на търговските обекти в централната част на града. Според нея, общината трябва да потърси законови механизми или промени в наредбите, за да предотврати подобни ситуации.

Темата за магазините „Калина“ е показателна за по-голям проблем – липсата на адекватен диалог между местната администрация и гражданите. Според Галичка Николова, подобни казуси трябва да се разглеждат не като атака срещу управлението, а като възможност за подобряване на градската среда. Потърсихме мнението и на 

 

адвокат Елеонора Николова, бивш кмет на Община Русе. 

Ето какво каза тя:

„Когато преди три години повдигнах въпроса на сесия за състоянието на витрините по главната улица, областната администрация реагира, и за тези, които са държавна собственост, бяха взети някакви мерки. Сложи се някакво пано, което да скрива безпорядъка в магазина. 

С частните магазини въпросът е по-сложен, но като юрист мисля, че като отговорна за целия архитектурен и интериорен облик на града, Общината може да предприеме действия. Да покани собствениците да свършат това, а при бездействие от тяхна страна сама да постави реклами или нещо друго, от външната страна на витрините, което да скрие безпорядъка в магазина. Пускането на напомнителни писма под вратата не е достатъчно. Там стоят натрупани кашони от пет години поне. 

Когато аз бях кмет, осигурихме цялостен ремонт на фасадите на всички сгради по улица “Александровска” между Часовника и Халите с финансиране по проект, който обаче беше за половината от стойността. Останалата половина трябваше да се плати от собствениците, които благодарение на Иван Хаджииванов, който тогава бе юрист на Общината, се организираха и повечето го направиха. С останалите Общината процедира съгласно регламентираното в закона за паметниците на културата. По-късно този текст отпадна, но според мен общите правила на гражданското законодателство дават възможност на Общината да действа и по законен път да преведе града в приличен вид.“

 

Чии са всъщност магазините за обувки “Калина“?

 От дискусията в групата “Обществен съвет“ се вижда, че за много от основателно възмутените пишещи не е ясно чия собственост са всъщност тези магазини, в които от години се продават обувки. Наети ли са, т.е. имат други собственици, или собственик е самата търговка Калинка?  Има и такива, които са убедени, че имотите са общинска собственост. 

Въпросът със собстеността е важен, тъй като от това зависи кой носи отговорност за поддържането на обектите в прилично състояние. Другата страна на медала е дали съгласно сегашното законодателство истинският собственик може да бъде задължен да ги поддържа. Вестник „Бряг“ проведе кратка анкета с живеещи в съседство русенци и картината, макар и не напълно, донякъде се изясни. 

Частният съдебен изпълнител Иван Хаджииванов, който е роден и израснал на главната улица,  не знае никакви подробности за изоставените витрини на популярния преди години магазин за обувки „Калина“. Твърди, че не познава търговката, но смята, че тя продължава да им плаща наема, за да няма конкуренция. От него научаваме, че собственик на единия магазин - на номер 46, вляво, намиращ се в непосредствена близост с неговия офис, била русенката Силва Хамелиян, която обаче  живее в София. Същото потвърди и друг собственик на имот  по „Александровска“, пожелал анонимност. „Магазинът е на Силва Хамелиян и е даден под наем на фирмата, която продаваше обувки тук. Преди години наемателката сама продаваше в този магазин, даже съм си купувал обувки от нея. Любезна, учтива жена. Научих, че била в Испания при свои близки. Защо живее там и дали има друг бизнес, не знам, но след като има възможност да плаща наемите на магазини, които не работят, значи има доходи…“, разсъждава човекът, пожелал анонимност. От него научаваме, че наемите по тази най-търговска част на главната улицата  се движат между 700-800 лева и 1500 лева. Преди години обаче се отдавали и по 3000 лева на месец за магазин.

Дали имотът има и други съсобственици, вестник „Бряг“ не можа да установи. А и не това е целта на тази публикация, тъй като цялата информация е в масивите на  общината.

Пак според Хаджииванов, един от собствениците на другия магазин, намиращ на стотина метра по-нагоре по същата страна на главната улица, е известният д-р Спас Казанджиев. Свързваме се с възрастния  мъж, който ни разказа следното: „ Наемателката на магазина ни се казва Калинка Кабакчиева, договорът за наем е от 2011 година.  Отдавна не съм я виждал, не знам къде е, бях чул, че има здравословни проблеми, но не знам подробности. Ние сме 8-9 съсобственика на този имот - половината сме в Русе, другите са в София. Положението е сложно. Никой не ме е търсил до сега от общината за състоянието на изоставената витрина на магазина.“

 

Поглед към бъдещето

Въпросът за занемарените магазини „Калина“ не е просто проблем на един град. Той е пример за това как гражданската енергия и съвместната работа между общинската администрация и активните жители могат да доведат до видими промени. „Русе има потенциал да бъде истинска туристическа перла, но за това трябва всички заедно да работим за неговия облик“, заключава Галичка Николова.

Тази история е доказателство, че дори един малък, на пръв поглед незначителен въпрос, може да стане катализатор за по-големи дискусии и действия. Гражданската активност е основата на всяко успешно общество – и Русе е живото доказателство за това.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори