Три нелицензирани частни социални заведения са разкрити във Варненска област, съобщи днес в крайморския град министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Той даде пресконференция заедно с правосъдния министър Георги Георгиев и директора на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" Иванка Динева.
"Снощи проведохме трета акция за превенция срещу незаконни старчески домове. Проверени са три обекта във Варна. Единият е в трагични условия. Не знам дали трябва да говорим за стаи за извращения, уродливи явления ли, но това наистина не е нормално. Не може в 21 век да има подобни сцени. Това минава извън рамките на нормалността", категоричен бе Гуцанов.
"Те са слаби, все едно, че гледате кадри от концлагерите. В другите два дома условията бяха по-нормални, но толкова други нарушения. Да не говорим, че нямат право на такава дейност“, обясни още Гуцанов.
Първият обект е голяма къща на 4-5 етажа. Част от стаите не са имали прозорци, а останалите са били с решетки. Има обаче професионално видеонаблюдение.
„Имаше хора с катетри, които не са сменяни с месеци. Наистина е възмутително това нещо“, заяви Борислав Гуцанов. "От трите обекта, които сме проверили снощи във Варна, трябва да изведем 130 човека. Миналата вечер са отведени 14, които са към здравни заведения", заяви министърът.
Той обясни, че хосписите са били маскирани като туристически обекти по вече познатата схема "стаи под наем" и се закани, че правителството няма да се спре, докато и последният дом без лиценз в страната не бъде разкрит и затворен.
По думите му има информация, че на няколко пъти са се правили опити за проверка на това място, но служителите не са били пускани. Не е ясно кои са собствениците на тези три обекта във Варна. „Вчера имаше адвокат, който се появи на третия обект. Той не предостави документ кой го е упълномощил. Ще разберем кои са собствениците още в рамките на този ден или на следващия, но това излиза извън моите правомощия“, заяви социалният министър.
"Няма изненади, стаи под наем в три различни обекта. В първия от тях имаше изключително лоши хигиенни условия. След новината за проверките в с. Ягода очевидно се правят опити да се създадат някакви доказателства, защото се появява нещо ново в правния мир – декларации за съгласие от всички хора над 70 г., които са с една и съща дата. Извършили сме над 100 проверки. От трите обекта са различни констатациите. Смесването на хора с психически заболявания със здрави хора в една и съща стая дава предпоставки за насилие и инциденти. Полагани са медицински грижи от лица без необходимия ценз. В единия обект беше открита голяма "градска аптека", тоест наличието на лекарства в особено големи количества. Изведени са лицата, които са със здравословни проблеми. Нито един от тях не е в тежко състояние, но имат нужда от медицински грижи. Няма данни за насилие върху хората, с изключение на случаите, по които има стартирани досъдебни производства", каза Георги Георгиев, министър на правосъдието.
Иванка Динева, изп. директор на „Медицински надзор“, разкри какво е състоянието на хората в инспектираните домове.
"В 3:30 беше изведена последната 96-годишна баба, която беше със здравословен проблем. След прегледите на медиците от Спешна помощ-Варна, се установи, че памперсите на всички са сложени върху стари памперси. В първия дом главите на всички хора бяха обръснати. По данни от тях причината била, че имали въшки и бълхи. Мога да потвърдя, че имаше и хлебарки. Намерихме папки с протоколи за скъпоструващи медикаменти. Такива медикаменти не открихме. За сметка на това открихме упойващи, кръворазреждащи и психотропни лекарствени продукти. Никъде не открихме опис, рецепти, медицински досиета, регистър на личните лекари. Не открихме данни за роднините", коментира Динева.
Изпълнителният директор на Агенцията за качеството на социалните услуги Виктория Тахова посочи, че храната не е била на достатъчно добро ниво. Метални чинии и сервиране основно на грах, боб и леща, при 1100 лева месечна такса, подчерта тя, цитирана от БТА. И допълни, че са се натъкнали на мръсотия, мизерия и липса на нормални взаимоотношения с настанените. Тахова призова всички семейства, които имат нужда от такъв тип подкрепа за свой близък, да бъдат изключително внимателни къде го настаняват.
Старши комисар Андрей Ангелов, директор на полицията във Варна, допълни, че образуваните две досъдебни производства са за неполагане на грижи за нуждаещи се хора. Той уточни, че през годините проверките в тези три обекта не са спирали, има образувани и други досъдебни производства, включително за измама. Възползващите се лица са винаги едни и същи, посочи Ангелов. По думите му работата срещу тях се затруднява от факта, че те закриват фирмите си и разкриват други, но те се водят на името на безимотни хора, често със скитнически начин на живот, предава БТА.
Припомняме, че при съвместна акция проверяващи от няколко държавни институции откриха в два дома в село Ягода възрастни хора с вързани крака, под въздействието на упойващи вещества, заключени в стаи с ужасяващи условия, без спално бельо, махнати дръжки на прозорци и без връзка с външния свят. 75 души от 51 до 86 години са били държани в ужасяващи условия в незаконни домове за възрастни хора.
В неделя институциите направиха проверка на дом за възрастни хора в самоковското село Говедарци, Софийска област, като се проверява цялата документация относно разрешителни, лицензи и всичко, което е свързано с дейността на дома.
Напиши коментар