Мъж опита да убие съпругата си, като навлезе с колата си в насрещното движение, за да блъсне автомобила й. След удара между двете коли, 50-годишният съпруг излязъл и започнал да нанася удари с чук по другия автомобил, след това стрелял с газов пистолет.
За случая, който се разигра на улица „Доростол”, съобщиха миналия петък от полицията и прокуратурата. Потърпевша е Сезян Хасанова, млада жена, която разказва, че преминава през тежък развод и имотен спор със съпруга си.
Въпреки, че физически не е пострадала, дни след инцидента жената казва, че още не може да се съвземе от шока след случилото се.
На 23 май, минути преди осем сутринта, Сезян оставила дъщеря си в детската градина. Потеглила по улица „Доростол”, когато малко преди пресечката зад училището по механотехника, автомобилът й бил ударен от колата на съпруга й.
„Видях го как с бясна скорост излиза от пресечката, влизав насрещното към мен и ме блъска.
Излезе агресивно от колата с чук и с още едни предмет в ръката започна яростно да блъска по колата, да чупи стъкла, да троши”, спомня си Сезян Хасанова. В уплахата си жената потеглила на заден ход, а съпругът й тичал след колата ѝ и стрелял.
„Продължи да стреля, да стреля. А изстрелите не бяха произведени във въздуха, а срещу мен”, добави жената. Успяла да позвъни на спешния телефон 112. От там я свързали с полицията, от където ѝ казали да остане на линия докато стигне до Второ районно управление.
Малко след като пристигнала в полицията, бил задържан и нападателят. Чак тогава жената осъзнала колко опасна е била ситуацията не само за нея, но и за околните. Разказва, че обикновено в този час на улицата пред детската градина спират много родители да оставят децата си.
Бягайки от изстрелите на заден ход с колата си, казва, че е можело да пострадат много хора. „Извадих голям късмет, че точно в този момент нямаше коли и родители с деца”, казва още жената. Според Сезян Хасанова
причината за агресията от страна на съпруга й е тежък развод и спор за имот.
Разказва, че двамата съпрузи купили имот с цел инвестиция. При развода тя поискала да го продадат и да получи определена сума, според нея, по-малка от половината, която й се полага. Съпругът й обаче отказвал. Дори пуска гласови съобщения, в които той заявява, че тя пари от него няма да получи.
„Когато решихме да се разведем, нямаше никакъв проблем. Останахме с детето две седмици в семейното жилище, за да обсъдим с него кой е най-добрият начин дъщеря ни да не усети какво се случва.
Освен това имахме апартамента, купен като инвестиция, и можехме да се преместим двете с детето да живеем там. Но той ми каза, че се консултирал с адвокат и че няма да получа нищо. Останах още малко в семейното жилище, но
той ставаше все по-агресивен и често ме гонеше, катозаплашваше, че ще вземе детето.
Това стана причина да си взема багажа и да се изнесем с дъщеря ми при родителите ми.”, твърди Сезян. Тя добавя още, че торомъзт срещу нея от страна на съпруга й продължавал с месеци. По думите на Сезян, след побой съдът е издал ограничителна заповед, която 50-годишният мъж не спазвал.
Чичото на потърпевшата - Меджнун Мустафов, който присъства на разговора ни, също потвърждава, че племеницата му е жертва на системен тормоз. Показва жалби, подавани срещу съпруга й след издаване на ограничителната заповед.
Казва още, че Сезян е получавала заплахи от този мъж многократно и за доказателство пуска и гласови съобщения от него. В едно от тях гневният съпруг твърди, че жена му получавала отношението, което заслужава.
Съдържанието на други записи е нецензурно за цитиране, но пълно с обвинения. Меджун Мустафов добавя, че след като племеницата му е получила от съда незабавна защита, след това поне 4 или 5 пъти мъжът нарушил забраната.
„В случая е стрелял с газово оръжие, но имаме сигнал и забойните пистолети,
които притежава и все още не са намерени. Този опит за убийство той е ясен, аз не знам колко още доказателства трябва да имаме, но ние се барикадирахме вкъщи”, добавя Мустафов.
На 23 май от Районата прокуратура в Русе съобщиха, че след инцидента са извършени огледи, разпитани са свидетели и е назначена балистична експертиза. „Районна прокуратура - Русе привлече в качеството на обвиняем 50-годишния Б.С. за извършени престъпления по чл.296, ал.1 от НК, чл.144, ал.3, т.1 и 3 вр. ал.1 от НК и чл.325, ал.3 вр. ал.2 вр. ал.1 от НК.
С постановление на наблюдаващия прокурор на 23.05.2025г. Б.С. е задържан за срок до 72 часа за довеждане пред съда и по-късно през деня предстои внасяне в съда на искане за вземане на мярка за неотклонение „Задържане под стража“ спрямо обвиняемия”, гласи официалното съобщение от държавното обвинения.
Още същия ден обаче съдът е разгледал искането намярката за неотклонение и е взел решение за по-лека -домашен арест.
„Когато разбрах, че са го видели пред входа, много сеуплаших. В шоково състояние съм,
изключително съм притеснена, от няколко дни сме се барикадирали вкъщи. Не мога да мисля ако стане нещо как да реагирам, не знам”, добавя Сезян.
Чичо й Меджнун пък предлага мерки за ограничаване на домашното насилие, подобно на отнемането на автомобилите на пияни и дрогирани водачи. „Призовавам институциите да внесат изменения в закона за домашното насилие.
Бих предложил тези съпрузи, които системно посягат на своите партньори, да им се отнема имуществото, т.е. делът им да преминава към потърпевшото лице. Сезян не е сама, опитваме се да я защитим, затова и не излиза от дома, но очаквам конкретни действия от институциите”, допълва Меджнун Мустафов.
Потърсен за коментар, съпругът на Сезян отказа да разговаря с журналисти. Предпочете да изложи гледната си точка в писмо до Нова телевизия, след излъчване на репортаж.
До редакцията на медията, той пише: „Казаните думи от „пострадалата“ Сезян Хасанова, която е моя съпруга, не отговарят на истината. Нейният чичо - Меджнун Мустафов, който също участва в репортажа, казва неверни неща. Техните твърдения не се подкрепят от събраните доказателства към момента.
Съпругата ми и чичо й представят събитията по начин, по който не са се случвали.
С поведението и действията си, давайки интервюта по медиите и използвайки законовите похвати чрез полиция и прокуратура, съпругата ми се опитва да извлече полза за себе си в уреждането на нашия гражданско-правен спор около развода ни.
Съпругата ми разгласява публично обстоятелства и факти от висящо досъдебно производство, от които съм засегнат като обвиняем. Правенето на подобни изявления от „пострадалата“ е недопустимо, още по-малко защото разгласяваните факти са неверни.
Чрез тиражирането в медиите на тази информация, обществеността бива подведена. Чувствам се засегнат и ако не получа публично извинение от лицата Сезян Хасанова и Меджнун Мустафов, ще бъда принуден да защитя правата си по законен ред и по начин, по който на тях да им бъде потърсена наказателна отговорност, защото това са клевети и аз съм набеден в извършването на действия, които не съм сторил.
За разлика от „пострадалата“, аз не разчитам на медийни сензации, а разчитам на българския съд,
където ще се реши въпросът с моята "виновност"”, гласи точният текст на писмото.
В сряда /28 май/, прокуратурата протестира мярката за неотклонение на нападетеля пред Окръжния съд в Русе с мотива, че действията му са представлявали голяма обществена опасност. Съдът реши да постанови постоянна мярка „задържане под стража”.
Преди да влезе в съдебната зала, опитахме да говорим с Бейхан, но по съвет на адвоката си той отказа. След излизане от съдебната зала Бейхан заяви само, че не е стрелял.
Адвокатите на обвиняемия поискаха съдът да го остави под домашен арест, прилагайки като мотиви добра трудова характеристика, както и свидетелски показания на брат му, че обвиняемият спазва стриктно наложената мярка и няма да се укрие.
Братът на обвиняемия обясни още, че Бейхан не бил стрелял по жена си по време на инцидента, купил си газов пистолет и има разрешително за него, защото бил заплашван от роднини на жена си, но никога не го бил използвал.
Според Алексей Христов, брат му Бейхан обича много жена си и детето, направил е козметичен салон на съпругата си, купил й е кола и се е грижел за семейството си. Проблемите започнали, когато, по неговите думи, съпругата е започнала извънбрачна връзка.
Не е давала на мъжа си да вижда детето, а той е искал парите от продажбата на апартамента да бъдат за детето, а не за нея.
По време на разглеждане на мярката за неотклонение прокуратурата представи нови доказателства от разпити на свидетели, разпечатка от кол-центъра на телефон 112 и снимки от местопроизшествието.
В крайна сметка състав на Окръжния съд реши мъжът да изчака в ареста резултатите от досъдебното производство. Адвокатите на обвиняемия се въздържаха от коментар за това какви действия ще предприемат оттук нататък.
Ден след като съдът остави Бейхан в ареста, съпругата му Сезян заяви, че е очаквала поне извинение за стореното от него. „Първото, което очаквах е да си признае за случката, а не да разказва неверни слухове за смекчаване на присъдата си.
Ако беше си признал и беше казал, да виновен съм, направил съм го, просто съм бил в него момент афектиран, бих приела всичко. Но в този случай ще искат да ме изкарат и психично болна, тези хора просто не се спират”, заяви Сезян.
Обвиняемият и роднините му отричат да е имало стрелба при нападението, но Сезян е категорична: „Имаше стрелба! Когато започнах да давам с колата на заден, за да избягам, той тогава започна да стреля.“ Жената поясни, че се очаква да бъдат взети записи от камерите в района на нападението и така да се изясни ситуацията.
Статистиката: От началото на 2025 г. са образувани 64 дела за домашно насилие
От началото на 2025 г. до средата на месец май в Районен съд – Русе са образувани 64 дела по Закона за защита от домашното насилие, в резултат на които са издадени 33 заповеди за незабавна защита.
Наблюдава се значителен брой прекратени производства, поради отказ от иск от страна на молителя. Прекратените дела са 15, а поради неотстранени нередовности - 16.
За периода 01.01.2024 г. – 31.12.2024 г. в Районен съд – Русе са образувани 131 дела по Закона за защита от домашното насилие. От тях: 47 иска са уважени изцяло, 6 частично, а 15 са отхвърлени. Издадени са 80 заповеди за незабавна защита, подчертавайки сериозността и спешността на случаите.
Тревожна тенденция: Голям брой пострадали оттеглят жалбите си
Наблюдава се отново значителен брой прекратени производства, поради отказ от иск от страна на молителя – 28 на бр., и поради неотстранени нередовности - 20 дела. Тези данни подчертават тревожна тенденция – голям брой пострадали оттеглят жалбите си, което често води до прекратяване на делата без реална защита за тях.
Напиши коментар