Жена в тежко състояние бе транспортирана при първата спасителна мисия на въздушната линейка

Пациентката е превозена с хеликоптера от Шумен до столицата

Жена в тежко състояние бе транспортирана при първата спасителна мисия на въздушната линейка Снимка: Министерство на здравеопазването

Първата спасителна мисия с медицинския хеликоптер вече е факт. Хеликоптерът е транспортирал жена в тежко състояние от Шумен до болница „Света Екатерина“ в София. Полетът е продължил час и 15 минути.

Превозена е интубирана жена от болницата в Шумен. Тя е  настанена в Клиниката по реанимация на Военномедицинска академия (ВМА). Това казаха за БТА от лечебното заведение. 

От кацането на хеликоптера на вертолетната площадка на столичната болница "Св. Екатерина" до транспортирането на пациента до линейката на ВМА са минали три минути, каза по-рано  директорът на "Св. Екатерина" проф. Димитър Петков.  

Първата мисия по оказване на спешна медицинска помощ по въздух е осъществена от изцяло български екип. Транспортирането по този начин се наложило заради затруднения в диагностиката на пациентката и влошаване на състоянието ѝ.

Когато взехме пациента, имахме известни турбуленции в началото, при самото излитане на хеликоптера имахме генерализиран тонично-клоничен гърч, който бе много бързо овладян медикаментозно, след което нямахме проблеми с витални параметри до кацането и предаването на приемащия екип на покрива на хеликоптерната площадка на болница „Св. Екатерина“, обясни д-р Вера Иванова, част от екипа, извършил първия полет с медицински хеликоптер.

През март хеликоптерът проведе първия си тренировъчен полет. Машината пристигна в България на 1 февруари тази година.

Министерството на здравеопазването е изпълнило всички необходими протоколи за стартиране на дейностите по оказване на Спешна медицинска помощ по въздуха. Още през изминалата година сто медицински специалисти бяха сертифицирани, след като преминаха през физически, медицински прегледи и обучение в базата на Военномедицинската академия – София. След това беше извършен подбор на кадри и бяха сформирани шест медицински екипа, припомнят от МЗ. На 29 май 2024 г. приключи допълнителното обучение на медицинските екипи от „Леонардо“ за работа с медицинската апаратура на борда на хеликоптера.

След всички необходими подготвителни и обучителни мероприятия, медицинският състав бе в абсолютна готовност да изпълнява мисии и бяха създадени дежурства на екипите за работа в ЦСМПВ. Днес дежурният екип получи първия си реален сигнал за оказване на спешна помощ по въздуха.

През 2023 г. бе създаден Център за спешна медицинска помощ по въздуха (ЦСМПВ). В него е разположена Координационната централа, която поема сигналите за случаите, изискващи оказване на спешна медицинска помощ по въздух. Централата е оборудвана и кадрово обезпечена и също е в абсолютна готовност за работа. Извършена е и необходимата интеграция със Системата 112, както и тестови сесии по подаден сигнал.

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори