Общинските съветници от БСП и ДПС внесоха жалба до Ловешкия административен съд против решението за избирането на председател на местния парламент, станя ясно от пресконференция в щаба на БСП във вторник. Според подписалите се 15 общински съветници решението в петък за избирането на Корнелия Маринова е взето при грубо нарушение на закона.
В молбата се иска съдът да постанови, че обжалваното решение е прието при грубо нарушение на закона и затова даго отмени с произтичащите от това законни последици. Съветниците отправят и особено искане за спиране изпълнението на обжалваното решение, до произнасяне на съда по настоящата жалба. Това на практика означава, че Общинският съвет ще остане без председател и няма да може да стартира дейността си. Припомняме, че в петък Корнелия Маринова бе избрана от 17 гласували съветници (ГЕРБ – 13, СДС – 2, ОДС – 2), след като съветниците на БСП, ДПС и „Отечество” (13 + 2 +1) напуснаха залата.
В жалбата на напусналите съветници, за които съобщихме в миналия брой, се разказва подробно как се е стигнало до оспорвания избор. Общинските съветници избрали комисия, която да предложи регламента на избора и осъществи провеждането на същия. Комисията е решила с 4 гласа „за” и 3 „против” да има предложение за всеки от предложените кандидати да се изготви отделна бюлетина. После общинските съветници да получат бюлетини с имената на кандидатите, плюс една празна, която да отговаря на „въздържал се”. Всеки съветник да пусне в урната бюлетина с името на избрания от него кандидат, а ако няма такъв - празна бюлетина.
На това предложение реагирал съветникът Милко Недялков, който заявил, че се нарушава грубо и безпрецедентно закона. Дори да се гласувало с отделни бюлетини, те трябвало да се намират в кабина за гласуване и след провеждане на избора неизползваните да останат там.
На последвалото гласуване по първото предложението на комисията по избора, то получило с един глас мнозинство и е прието. Именно по този начин се провел избора за председател на Общинския съвет в Ловеч.
Процедурата води до незаконосъобразност на приетото решение по следните съображения. Според чл. 24, ал. 1 от Закона за местното самоуправление и местната администрация /ЗМСМА/ се указва изрично, че „ изборът се провежда с тайно гласуване”. Във всички действали досега закони за провеждане на избори съществуват разпоредби, които установяват нормите, които гарантират тайната на гласуване. Именно в тази връзка и за недействителни бюлетини се считат тези, които съдържат специални символи, като букви, цифри или всякакви други знаци, което води до контролируемост на вота.
В конкретния случай тайната на гласуването бе нарушена по един още по-груб и циничен начин, пише в жалбата. В съветниците остават самите неизползвани бюлетини, което означава осъществяване на контрол върху начина на тяхното гласуване.
Това е прецедент в изборната практика и като резултат означава пълен контрол върху изборния процес и вота на съветниците и опорочава тайната на избора, жалват се съветниците от БСП и ДПС.
Поставени в тази абсурдна ситуация, съветниците от БСП, ДПС и „Отечество”, напуснаха заседанието и не участваха в този абсурден избор.
В жалбата се иска от съда да даде възможност за съдебното заседание да се доведат двама души, които да бъдат допуснати и разпитани в качеството на свидетели и установят изложените в жалбата факти и обстоятелства.
В отделна декларация на съветниците от БСП се казва: „Ние напуснахме първото заседание на Общинския съвет, защото не можехме да участваме в един фарс, на който гласуването за личност и по правилата бе подменено с процедура, осигуряваща контролиран вот и гласуване под натиск. Водени от клетвата, която дадохме, и най-вече от интересите на гражданите на община Ловеч, заявяваме, че ще участваме в заседанията на Общинския съвет и ще бъдем сериозен коректив на корпоративно-тоталитарното мнозинство. Няма да бъдем заложници на политическото брокерство.
Декларацията е подписана от Валентина Янкова, ръководител на съветниците от БСП. (НГ)
Напиши коментар