Християните честват празника на светите архангели и паметта на свети Ангел Лерински

Имен ден празнуват хора с имена, свързани с тези на архангелите

Християните честват празника на светите архангели и паметта на свети Ангел Лерински Снимка: Уикипедия
Икона на св. архангел Михаил в Рилския манастир

Архангеловден, наричан по-официално Събор на свети архангел Михаил и другите небесни безплътни сили, е християнски празник в чест на архангел Михаил и на възглавяваните от него небесни сили, известни като "ангелски чинове", от които този, наричан ангели, е считан за най-ниския и най-близък до хората.

Православните църкви, възприели Новоюлианския календар, го отбелязват на 8 ноември по Григорианския календар, тези придържащи се към Юлианския календар за богослужебни цели – на 21 ноември, а в католицизма се чества на 29 септември.

Според Свещеното писание ангелите са Божии вестители, каквото е и значението на тази гръцка дума. Те са творения на Бога, но са безплътни, невидими духове, които Бог изпраща при хората, за да съобщят или изпълнят Неговата воля. Наричат ги служебни духове, които действат не по собствен почин, а са пратени от Бог да служат на тези, които желаят да се спасят. 

Според християнските текстове ангелите се делят на няколко разреда. Един от тях е на архангелите, тоест на първенствуващите ангели, стоящи край Бога. Всеки от тях има своя мисия. Един е „известител на тайните човешки“, друг е „церител на недъзите“, а архангел Михаил е „пазител на душите и борец против злото“.

Михаил е наричан и "вожд на всички небесни сили" и „душевадец“. Последното значи, че прибира/отвежда душата на човека при смъртта му, която и настъпва винаги с негово участие. Колкото по-праведен е бил човек през времето на земния си път, толкова по-чиста отива душата му при архангел Михаил.

Друго известно име, което се споменава в Библията, е на архангел Гавриил, който съобщил на свещеника Захария, че ще има син - Йоан Предтеча; предал и на света Дева Мария радостната, благата вест, че тя ще роди Спасителя на света.

Често архангел Гавриил се изобразява на северната врата на олтара, а ликът на архангел Михаил е на южната, както и при входа на храма, като ни подканва да влизаме в него с чисти мисли и сърце. Като помощници на хората, те се почитат на отделни празници, както и заедно в днешния ден.

На днешния ден се чества и паметта на св. Ангел Лерински. Той бил българин от град Лерин (днес Флорина в Гърция). За този Христов мъченик се знае твърде малко. Роден през 1732 г., той от малък бил закърмен с вярата в Иисус Христос. Когато станал на 18 години, мюсюлмани се опитали да го примамят да приеме исляма. Но Ангел, макар и твърде млад, не се поддал на изкушението и решително отказал. Заради своята смелост и неотстъпчивост той понесъл редица мъчения и гаври. Свидетел на подвига му в град Битоля бил тамошният гръцки владика, който после описал мъжеството му и умните отговори, които Ангел давал пред съда. Понеже мъдро и твърдо защитил своята християнска вяра и изобличил опитите да му наложат мюсюлманството, Ангел бил обезглавен едва 18-годишен през 1750 г.

Денят е и имен ден на хора, чиито имена са свързани по някакъв начин с ангелските чинове, а най-вече с архангелите. Сред тях са Ангел, Ангелина и производни, Михаил и Михаела и други имена, започващи с буквата М (заради архангел Михаил), като Мила, Милан, Миле, Милица, Милен; Огнян, Пламен, Серафим (заради огнените качества, приписвани на серафимите - най-висшия чин), Рафаил и Рафаела и други имена, започващи с буквата Р, с което близки до това на архангел Рафаил.

8 ноември е и професионален празник на полицаи, месари, колбасари и урбанисти. Свързан е Архангеловската (Рангеловската) задушница, правена в съботата преди него.

Източници: БТА, Уикипедия

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори