В 163 избирателни секции жителите на община Плевен имаха възможност да упражнят правото си на глас за президент и за местна власт (кметове на общини и населени места и общински съветници). Според списъците гласоподавателите в общината са 124 530 души. Те избират между 14 кандидати за кмет, регистрирани от ОИК - Плевен.
Общият брой разкрити избирателни секции на територията на област Плевен в изборния ден бе 381, плюс 3 секции за гласуване с подвижна избирателна урна в общините Белене, Гулянци и Плевен. За 16 населени места в Плевенска област избори за кмет на кметство не се провеждат, тъй като липсва установеният минимум от 350 жители.
Гласуването бе в рамките на законово определеното време – изборният ден започна в 6.00 и по закон приключва в 19.00 часа. Законът позволява и удължаване само ако в края на изборния ден пред секциите има опашка от желаещи да пуснат бюлетини, но не по-късно от 20 часа.
В Плевен трябваше да се преборим с три интегрални бюлетини, които пускахме в две прозрачни урни. Едната бюлетина бе за президент, втората - за кметове на община, третата - за общински съветници. В някои населени места имаше дори и четвърта - за кметове на кметства. Дали хората успяха да се справят с това гласуване „Две в едно”, тепърва ще стане ясно, а анализаторите ще правят равносметка на грешките и пропуските. Историята показва, че досега у нас само веднъж след демократичните промени е имало подобен вот - през 1991 г. - местни и парламентарни избори.
В изборния 23 октомври екип на „Посоки” проследи как гласуваха някои от кандидатите за кмет на община Плевен. В Плевен правото си на глас упражни и председателят на Народното събрание Цецка Цачева, придружена от своя съпруг. За какво гласува всеки един от участниците във вота и каква визия чертаят за Плевен, предлагаме ви палитрата от различните позиции и мнения:
Напиши коментар