Влизането в еврозоната ще допринесе да потънем още повече в дълг. За правителството разбирането за устойчивост на публичните финанси е да потънем още преди влизането в еврозоната в дългова криза. Това заяви пред БНР Цончо Ганев, заместник-председател на "Възраждане" и на парламента.
При 41 милиарда дълг преди настоящото управление то залага до края на мандата му 89 милиарда. До май има изтеглен 10 милиарда нов дълг, а до края на тази година ще станат 19 млрд., аргументира се Ганев.
"Това е генерално потъване на нашата държава. Ако досега, 36 години не сме потънали в такава дългова криза, това правителство на Пеевски, Борисов, ИТН и БСП ни вкарва в уникална ситуация още преди влизането в еврозоната – да потънем в дългове."
В момента нямат ликвидни пари, кредитите се теглят и се покриват текущи разходи, каза още той.
Премиерът рапортува, че ще вдигнем разходите за отбрана до 5%. Ще теглим още дългове заради НАТО, посочи Ганев.
По думите му, сега теглените кредити са при 3-4% лихва, а ЕЦБ ще ни дава лихви около 1% и "корупционните схеми ще се отворят още повече".
"В еврозоната няма да имаме независимост. Бюджетът по процедура ще се съгласува с ЕЦБ. Всеки разход трябва да се съгласува с ЕЦБ и няма да имаме реална независимост – например да приоритизираме пенсиите", коментира Цончо Ганев в предаването "Преди всички".
Според него "това правителство гордо и бодро върви да ни вкара с фалшивите данни на статистиката в еврозоната".
"Основният мотив на вота на недоверие извън всички текущи неща е, че това правителство и мнозинството, което го крепи, отказа българския народ да бъде питан. Голямата ни битка е да отидем на референдум", изтъкна заместник-председателят на "Възраждане" преди вота на недоверие, който внесе партията, подкрепен от МЕЧ и "Величие".
"Всичко може да стане. Шансовете към момента са минимални, но всичко може да се случи в последния момент", допуска Ганев.
"Президентът две години казва, че не трябва да има референдум и че той не може да иска референдум. В последния момент направи стъпката, която трябваше да направи преди две години. Остава горчивата нотка, че го прави, защото му изтича мандатът и защото евентуално иска да влиза в политическия ни живот", подчерта Ганев. Той определи последните действия на държавния глава с настояването за референдум като "хубава стъпка, защото повдигна темата отново", но по думите му Радев е "меко казано, непоследователен".
На следващите избори "двете малки партии - патерички" – ИТН и БСП, може да не влязат в парламента, изрази мнение Цончо Ганев.
Напиши коментар