Днес православната църква чества паметта на светите мъченици Мина, Виктор и Викентий. Тези мъченици, родени и живели на различни места, са обединени от саможертвата си за Христовата вяра.
Свети Мина е роден в Египет в средата на III век. Още като юноша станал християнин. Когато навършил пълнолетие, бил взет в римската войска и служил в конницата в град Котией в Мала Азия (днес Кютахия в Турция). Мина се отличавал с мъдрост и храброст, и бил високо ценен във войската.
Император Диоклетиан започнал голямо гонение срещу Христовите последователи, продължило от 303 до 311 г. На войската било наредено да залавя и принуждава християните да се връщат към езическата вяра. Тогава Мина не издържал, оставил доспехите си и избягал в съседната планина. Там той заживял като отшелник в пост и молитва. Но като узнал, че гонението се засилва и много невинни християни пострадали, той слязъл в града в деня на езически празник и открито изповядал Христос като единствен и истински Бог. Веднага бил заловен и след края на езическия празник бил осъден за държавна измяна. Претърпял множество изтезания и бил обезглавен на 11 ноември 309 г.
За място на погребението му се смята град Абу Мена, близо до Александрия в Египет, но също така като място на установяването на съхранение на мощите му, легендата за него сочи околността на кладенец край бреговете на езерото Марют, известна като "Спирката на камилите", тъй като се твърди, че при опит да бъдат пренесени в Александрия от друго тяхно временно местонахождение камилата, на която били натоварени останките му, се спряла на това място и не поискала на тръгне пак, както и всяка друга, на която ги прехвърляли, което се тълкува като станало по внушение свише.
Смятан за чудотворец, преданията разказват, че Свети Мина се явява пред съгрешилите, които пожелават чужда жена и чуждо имане, и разобличавайки ги като похотливци и крадци, ги връща към праведен живот. Българите го почитат като светец, който им помага да намерят и да си възвърнат загубеното или откраднатото, тъй като в превод от гръцки език името му означава намирам.
Почитан повсеместно сред българите, в Средните Родопи той се нарича Свети Мина-размина, тъй като се вярва, че разминава всички болести и беди. На някои места, като Софийско и Средна Стара планина, празникът на светеца повежда Вълчите празници, известни още като Вучляци (в Софийско) и като Зверини празници (в Троянско и Тетевенско).
Вълчите празници са период от 3, 5, 7, 9 или 10 дни (в зависимост от региона, може да бъде около Архангеловден, Мръсните дни, Трифунци и др.), който се почита в чест на вълците.
В Самоковско поверието гласи, че Свети Мина е покровител на вълчата глутница. В местната иконография той е изобразяван като воин на бял кон, който в едната си ръка държи копие, а в другата два завързани вълка. В Сливенско е почитан като повелител на най-страшната болест в миналото – чумата. В деня на неговия празник жените приготвят специални обредни питки, намазани с мед в част на светеца, който единствен успял да залови и заключи болестта. В други краища той е почитан като повелител на различни лоши болести. Във всяка къща се коли кокошка, а перата и се пазят през цялата година, като те се използват при лечението на различни болести (Р. Попов).
Празникът на Свети Мина се смята за особено тежък и е свързан с редица забрани с трудов характер – ако жените не го почетат в неговия ден, ще пострадат лошо. Затова те посещават храма или параклиса, палят свещи и украсяват иконата му с цветя и пари.
Свети Мина се тачи и като защитник на войниците и военослужещите.
Другият светец, почитан на днешния ден - свети Виктор, бил деен християнски проповедник в Италия през първата половина на II век, по времето на император Антонин. Успял да разпространи християнството в много градове. Но ревностни езичници го заловили, измъчвали го, дори му извадили очите и го обесили с главата надолу. Това станало около 160 г.
Свети Викентий е роден в Уеска, Североизточна Испания. Бил високообразован проповедник на Христовата вяра и дякон на епископа на Сарагоса. Имал голям успех и привлякъл хиляди хора в Църквата. Но при гонението на Диоклетиан бил заловен, измъчван и убит през 311 г.
На 11 ноември честитим имения ден на Мина, Минчо, Минка, Виктор, Виктория.
Източници: БТА, Уикипедия, nationalgeographic.bg
Напиши коментар