Бунтовниците превзеха Дамаск, Башар Асад получи убежище в Русия

Има ли опасност Сирия да се превърне в ислямистка и джихадистка държава?

Бунтовниците превзеха Дамаск, Башар Асад получи убежище в Русия Снимка: БТА

Бившият сирийски президент Башар Асад е в Русия. Той и семейството му са получили убежище по хуманитарни причини, съобщават местни медии. Асад избяга от Дамаск малко преди столицата да бъде превзета от Сирийската бунтовническа коалиция, която обяви, че е сложен край на 24-годишното му управление.

Внезапното му сваляне от власт от бунтовнически групировки, подкрепяни отчасти от Турция и имащи корени в джихадисткия сунитски ислям, ограничава способността на Иран да изпраща оръжия на съюзниците си и може да коства на Русия военноморската ѝ база в Средиземно море. То може да проправи път към това милиони бежанци, разпръснати от повече от десетилетие в лагери в Турция, Ливан и Йордания, най-сетне да се завърнат по домовете си.

Световните агенции показаха кадри на местни жители, които нахлуват в дома на доскорошния държавен глава, както и в президентския дворец и си правят селфита. По улиците на големите градове имаше празненства, а хиляди сирийци започват да се завръщат в страната след години зад граница.

Междувременно командирът на сирийските бунтовници, които превзеха Дамаск - Абу Мохамед ал Джаулани, говори пред събралото се множество в най-голямата и стара джамия в Дамаск. 

"Тази победа, братя мои, е нова глава в историята на цялата ислямска нация. Това е повратна точка за региона. Колко опасности сме избегнали? Асад предаде Сирия на иранските амбиции, разпространявайки сектантството и корупцията в цялата страна. Цялата тази битка, която се разгърна благодарение на Бог, е чисто революционна. Не сме търсили помощ от никого, нито някой ни е подкрепял. Разчитахме изцяло на себе си, на собствените си ресурси и усилия", заяви командирът на „Хаят Тахрир аш Шам”, предава NOVA.

Полицейската държава на Асад, известна още от времето, когато баща му завзема властта през 60-те години на миналия век, като една от най-жестоките в Близкия изток със стотици хиляди политически затворници, се стопи изведнъж.

Смаяни и въодушевени затворници излязоха от затворите, след като бунтовниците разбиха ключалките на килиите им. Събрали се след раздяла семейства плачеха от радост. Освободени затворници бяха заснети на разсъмване да тичат по улиците на Дамаск, държейки нагоре пръстите на двете си ръце, за да покажат колко години са били в затвора, съобщава БТА.

Реакция дойде и от САЩ. Президентът Джо Байдън заяви, че внезапният крах на властта на Асад в Сирия е „основополагащ акт на справедливост“ след десетилетия на репресии, но това е и „момент на риск и несигурност“ за Близкия изток. 

"Последните няколко дни бяха исторически. А предстоящите ще определят бъдещето на тази страна. Възнамеряваме да подходим към тях със сила, мъдрост и решителност. Тъй като всички си задаваме въпроса какво следва от тук нататък, ние ще работим с нашите партньори и заинтересованите страни в Сирия, за да им помогнем да се възползват от възможността да се справят с рисковете. Резултатът от всичко това е, че за първи път нито Русия, нито Иран, нито Хизбула могат да защитят този отвратителен режим в Сирия", подчерта Байдън.

Кой ще вземе властта в Сирия след Башар Асад? 

„Една от версиите е, че едва ли не Сирия ще се превърне в ислямистка и джихадистка държава. Мисля, че това са пресилени неща. Вече дори от външно министерство на Русия и Джо Байдън не ги наричат джихадисти", коментира в студиото на NOVA арабистът проф. Владимир Чуков.

„В момента се правят огромни усилия да се запази редът и спокойствието след превземането на Дамаск. Желанието е министър-председателят да остане на своя пост. Има напрежение в големите губещи – Иран  и Русия. Хизбула беше един от големите помощници за запазването на властта на Асад още преди 10 години. Тяхното обезглавяване доведе до максималното му отслабване и преместването му на части към Ливан. Русия изцяло е ангажирана с войната в Украйна. Искат да спечелят колкото повече позиции, за да може след 20 януари да имат възможност за по-сериозни преговори. Двата основни поддръжника на Асад в един момент отслабиха своите позиции”, твърди бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.

И поясни, че семейството на Асад от доста време е в Русия. Според Чуков има тотално рухване на сирийската армия. По думите му има шансове за бежански поток, но той ще е обратно към Сирия.

„Искат да се завърнат в своите домове. Доколко те съществуват, е отделен въпрос. Асад издаде интересна наредба. Ако до три месеца властите не видят, че живее някой в дадения дом, го конфискуват”, каза още той.

„Военната операция, с която беше свален от власт президентът на Сирия Башар Асад, е организирана от Турция“, каза в интервю за bTV журналистът от арабски произход Мохамед Халаф. По думите му операцията се подготвя от 1 година, а бунтовниците, които свалиха режима на Асад, са обучавани по натовски стандарти.

Ползата за Турция е, че вече голяма част от сирийските бежанци на територията на страната са се върнали в Сирия. Халаф има информация, че и сирийските бежанци в Йордания и Ливан се готвят да се върнат в домовете си.

Халаф обяви още, че и Украйна имат голям принос, защото падането от власт на Башар Асад е поражение за Русия. По негова информация украинците са обучили сирийските бунтовници да произвеждат дронове и да ги използват. Това им е позволило по-бързо да се придвижват.

„Засега няма предпоставки да мислим, че тази промяна е опасна за държавата, но всичко може да се случи. Ахмед Шаара, известен с прякора Абу Мохамед Джаулани, Лидерът на „Хаят Тахрир ал Шам“ (обявена за терористична от САЩ и много западни държави) дава различни знаци, че се е променил“, коментира още Халаф.

По думите му Ахмед Шаара си дава сметка за промяната на нагласите в света и в самата Сирия.

Сирия е много сложна държава, подобна на Ирак – има 17 различни етнически и религиозни групи. Той не може да обяви режим на ислямски шериат“, смята журналистът.

Относно местонахождението на бившия вече президент на Сирия, той потвърди, че е в Москва. Жената на Башар Асад – Асма Асад, пък била от месеци в руската столица, за да се лекува от онкологично заболяване.

Режимът на бившия вече президент на Сирия Башар Асад падна вчера, след като бунтовници превзеха столицата Сирия.

Башар Асад е начело на държавата 24 г. – от 2000. Преди това близо 30 години управлява баща му Хафез Асад – от 1971 г. до 2000 г.

Край на управлението на Асад, белязано от жестоки престъпления срещу човечеството, беше сложено от бърза офанзива на коалиция от бунтовнически организации. Начело беше ислямистката „Хаят Тахрир ал Шам“.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори