Няколко часа от знаменателния 2 юни - Деня на Ботев и на загиналите за свободата на България, се превърнаха в истински урок по родолюбие за ученици от Средното училище „Христо Ботев“ в Русе. Те се преклониха пред паметната плоча на патрона си на брега на река Дунав в Гюргево, откъдето на 16 май 1876 г. войводата повежда четата си за свободата на България.
В представителната група бяха включени ученици от паралелките с хуманитарен профил от девети и десети клас. „Отново възстановяваме традицията да посещаваме паметното място на румънския бряг на река Дунав. Това не е само родолюбив жест за отдаване на почит, но и възпитаваме учениците на любов към училището, народа ни и страната“, сподели Марина Петкова – директор на учебното заведение.
Пред паметната плоча на брега на Дунава учениците положиха венец с възпоменателна лента. Десетокласничката Дария Гергова с патос и вълнение рецитира Ботевото стихотворението „Хаджи Димитър“. В словото си преподавателката по български език и литература Румелина Петкова подчерта, че това е един от духовните празници, с които е белязана българската история.
„За Ботев не можем да говорим безпристрастно. Образът му е един то най-светлите в българския национален иконостас. А може би, защото изборът му и саможертвата му са част от вечната драма на духа. Така се ражда чувството за преклонение“, изтъкна учителката.
По-късно групата посети и Историческия музей в Гюргево. Учениците с интерес разгледаха залите с експонатите, като се запознаха с бита, обичаите и характерни особености от живота на северните ни съседи. Директорката Марина Петкова заедно с преподавателя по история и цивилизации д-р Пресиян Костадинов и част от учениците споделиха впечатленията си от посещението в почетната книга.
След завръщането си възпитаниците на най-старото учебно заведение в Русе изразиха истинското си задоволство от опознавателната екскурзия и изразиха желанието си часовете по родолюбие да продължат и в бъдеще.
Напиши коментар