Библиотеките на Норвегия: Пространства за книги, бебета, храна и релакс

Библиотечни служители от Русе - посланици на България в Норвегия

Библиотеките на Норвегия: Пространства за книги, бебета, храна и релакс
Просторните зали на библиотеката в Хукнес, Норвегия

Попаднеш ли на брега на Северно море в норвежката столица Осло, няма как да не забележиш една истинска архитектурна забележителност. Това е библиотека „Дайхман“,  побрала в 6 етажа безкрайна палитра от възможности за посетителите. Открита през юни 2020 г., библиотеката бързо спечели признание и е удостоена с наградата за "Най-добра нова публична библиотека" от Международната федерация на библиотечните асоциации и институции (IFLA) през 2021 г.

 

Първият етаж е  естественото продължение на площада,

 

където хора на различна възраст могат свободно да влязат, да се стоплят, да си поговорят, да научат нещо ново или да четат книги. Всеки от етажите е конструиран така, че да бъде обиколен в кръг и книгите са на нивото на хората. Без стени, които да  създават ограничения. Всяко кътче е превърнато в уютно място за четене. Светлината прониква през всички етажи с помощта на специалната архитектура на сградата, а стъклото позволява на посетителите да се наслаждават непрестанно на спиращата дъха гледка от крайбрежието. Всеки може да вземе точно това, което му е нужно.

До входа се намират специални колички, на които се предлагат най-новите книжни издания. На първия етаж е разположен бебешки кът с модерно обзавеждане, където най-малките жители на града могат да се забавляват безопасно със своите родители. Докато мама е вътре, татко е седнал да почете интересна книга, отпивайки ароматно кафе, което му е предложено да си закупи в библиотеката. Там предлагат и храна. Домакините са помислили и за бебешките колички, за които е обособен своеобразен паркинг. На партера са посредени детските книги. Там е разположена и зала за събития.

До горните етажи на библиотеката можеш да стигнеш с помощта на ескалатор. По всичко личи, че в тази библиотека

 

хората се чувстват уютно -  разположили се  в удобни кресла, на маса или просто седнали на земята, с книги или с лаптопи в ръцете.

 

Библиотеката предлага и възможност за уединение и релакс. На един от етажите са разположени специални стаи, които можеш да ползваш за делови срещи. Интерес представлява и футуристичната стая. В нея влизаш като през тунел, минаваш през антре с интересни извити стени и попадаш в уютен кът, където се наслаждаваш на аромат на ванилия. Облицовката от дърво създава домашен уют. Съвсем близо е и кътът за релакс. Слагаш слушалките и под звуците на приятна музика наблюдаваш как разцъфват цветя. Оказва се, че библиотеката може да е и място за работа. Група жени са седнали и плетат, а до тях други шият на шевни машини. Ръкоделията им могат да се видят в специални витрини. Ако пък решиш да изработиш сувенир или фигурка, можеш да ползваш 3D принтери. На разположение на посетителите са музикални инструменти и студиа. Питаш се каква ли е

 

историята на тази уникална библиотека, където книжния свят умело се съчетава с дигиталния.

 

Всичко започва през далечната 1780 г. Норвежкият бизнесмен Карл Дайхман дарява колекцията си от 6000 книги на град Кристиания. Така книги, събирани цял живот, полагат основите на първата обществена библиотека в Осло. Няколко месеца след като завещава солидна сума пари за купуването на още книги, посочва къде трябва да бъде разположена библиотеката и как да се управлява, Дайхман умира. Волята му е изпълнена и на 12 януари 1785 г. библиотеката отваря врати. Норвежците продължават да даряват средства и книги и фондът ѝ бързо нараства. 100 години по-късно колекцията е утроена, достъпна за обществеността, а библиотеката е с изградени клонове из целия град. Сега в нея се съхраняват 450 000 книги. Обслужването е изцяло дигитализирано, машини разпределят върнатите книги, дори ако са попаднали издания от други филиали на библиотеката. За да ползват библиотеката, посетителите трябва да се сдобият с карта.

Стигнеш ли до центъра на Осло, няма как де не посетиш Националната библиотека на Норвегия, която се намира в близост до Норвежкия университет по наука и технологии. Тя е културна и институционална съкровищница, която играе основна роля в съхраняването на норвежкото културно наследство. Събира, съхранява и предоставя достъп до всякакъв вид публикации, издадени в Норвегия, и е основен ресурс за изследвания в областта на норвежката литература, история и култура.

 

Националната библиотека на Норвегия е създадена през 1992 г.,

 

но корените й са още по-дълбоки, с развитието на библиотечни колекции от края на 19-ти и началото на 20-ти век. Културният институт впечатлява с класически и съвременни архитектурни елементи, уникалните си стенописи, изцяло дигитализираната си колекция, електронните услуги, които позволяват на потребителите да достъпват книги и документи онлайн.  Тя има впечатляващи постоянни експозиции. Сред тях е изложбата, посветена на норвежката литература и историята на писмеността в Норвегия.  Тук може да се открият оригинални ръкописи на известни норвежки писатели, книги от значими автори, както и редки издания, които показват развитието на норвежката литература през вековете. Включени са творби на  автори като Хенрик Ибсен, Кнут Хамсун и Йоан Несбе.

Не по-малко интересна е и изложбата на географски карти. Колекцията съдържа редки исторически карти, които показват как се е променяла географията на Норвегия през вековете. Експозицията включва както военни карти, така и такива, изготвени за търговски и навигационни цели, като те често илюстрират старите познания за страната и нейния терен. Библиотеката предлага дигитализирани версии на някои карти, които могат да бъдат достъпни онлайн за изследователи и обществото. Това позволява по-широк достъп до картографски данни и възможности за дистанционно изследване на тези ценни ресурси. Въпреки внушителния си вид и история, Националната библиотека е предпочитано място за релакс и срещи, за което са предвидени обширни пространства.

Дали библиотеките създават чувство за общност и в малките населени места. Можеш да провериш ако от Берген се качиш на ферибота и за около два часа ще стигнеш до Хуснес.  Малко градче в регион Хордаланн в Норвегия, разположено в община Квинхерад.

 

В центъра на Хуснес е разположена сграда с модерна архитуктура, която има функциите на културен център.

 

Освен киното, там можеш да посетиш и библиотеката. Попадаш в огромна зала, оградена с прозорци, от където нахлува светлина. Тук също можеш да се почувстваш като у дома си, седнал на стол или в удобно кресло. Библиотеката обслужва 13 000 жители, а читателите й са около 7000 годишно.  Фондът й е сравнително млад, като най-старата книга е от 2016 година. И тук обслужването е изцяло дигитализирано, а в културният институт работят само 6 служители. Оказват се нпълно достатъчни, защото са креативни и намират най-добрите начини да привлекат местните хора. В центъра на залата е разположен голям пъзел, който някой е започнал, но е оставил друг да го довърши. Освен книги, можеш да си вземеш и семена за посев, но условието е да оставиш други. Често се организират състезания на хартиени самолетчета за децата.

На вторият етаж, някъде в ъгъла, е разположена шевна машина. Оказва се, че тя се използва често от служителите, които  впрегват въображението си и изработват театрални костюми или кукли. Учтивите домакини те канят на куклен театър. За минути, един от кътовете в залата се превръща в сцена с декори, а три от жените представят пред публика историята на двете пингвинчета Уни и Гюни. Оказва се, че това е една от новите книги, с която библиотеката се е сдобила. По всичко личи, че тук и Хари Потър е на почит- и шестимата имат костюми и успешно влизат в образа на основните герои от книгата.

Гордост за Хуснес е новият библиобус. Малък камион, наподобяващ каравана, оборудвана с книги, компютър и удобно канапе. Мобилна библиотека предлага услуги и книги на хора, които не могат лесно да посещават библиотеката. Не пропуска да мине и през местното училище.

След своеобразната разходка из норвежките библиотеки оставаш с впечатление е, че те са не само места за съхранение на книги, но и културни и образователни хъбове, които активно работят за обогатяване на живота на гражданите, независимо от географските или социални ограничения.

***

 10 специалисти от Регионална библиотека „Любен Каравелов“ имаха възможност да посетят и проучат библиотеките в Норвегия. Пътуването им се осъществи в средата на март  по проект „Библиотечни иновации без граници“. Проектът е финансиран от програмата „Културно предприемачесто, наследство и сътрудничество“ в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство  и е на стойност 29 638.99 евро. Партньор по проекта е библиотеката в Хуснес. Русенци посетиха библиотеките в Осло, Берген и Хуснес, имаха възможност да се срещнат с норвежките си колеги и да обменят знания и умения в областта на културното предприемачество и социалната ангажираност. В библиотеката в Хуснес бе презентирана и дейноста на библиотека „Любен Каравелов“ в Русе. Събраната информация за норвежuия опит ще бъде разпространена в мрежата на обществените библиотеки в България.

 

0 Коментара

Напиши коментар

Затвори