Как две директорки отдадоха без търг училищна почивна база в „Св. Константин и Елена“, на 5 мин. от плажа, …за 833 лв на месец

Куриозната сделка с училищен имот в черноморския ни курорт разбуни  социалните мрежи в Русе

Как две директорки отдадоха без търг училищна почивна база в „Св. Константин и Елена“, на 5 мин. от плажа, …за 833 лв на месец
Сградата и дворът на почивната станция на МГ"Баба Тонка" и СУ"Хр. Ботев" в курорта "Св. Константин и Елена" край Варна

Куриозна сделка с училищен имот в курорта „Св. Константин и Елена“ разбуни  социалните мрежи в Русе. Бившият депутат от ИТН и настоящ активист от ПП „Меч“ Светлин Стоянов публикува гневен пост във Фейсбук, в който пише, че е попаднал на корупционна схема, свързана с общ имот на русенските училища „Христо Ботев“ и МГ“Баба Тонка“.

Става дума за почивната станция, собственост на двете елитни русенски училища, която се намира в един от най-скъпите ни черноморски курорти и в която десетилетия наред почиваха поколения русенски учители, ученици и просветни кадри на символични цени.

Такава е била волята на дарителя, завещал през 30-те години на двете русенските училища / тогава те са били обединени в едно учебно заведение/ безценните днес 7 дка лозе, в което по-късно е издигната 3-етажна почивна станция. Заради лековития черноморски климат  там трябвало да почиват ученици, болни от астма или с други  дихателни проблеми. За това си спомни вчера пред БРЯГНЮЗ бившият директор на гимназия „Хр. Ботев“ Минко Цочев, до когото, въпреки че е пенсионер, също вече бе стигнал скандалът с отдаването на базата, на която и той години наред е бил стопанин. В присъщия си колоритен стил възрастният учител разказа историята  как през 30-години тогавашният директор на русенската гимназия Миновски с файтон отишъл до Варна, за да купи имота. В летописната книга на Математическата гимназия и сега може да се прочете за това. Спомни си и как в „мутринските времена“ в началото на 90-те с тогавашния директор на МГ-то Митко Кунчев се борили да си върнат базата от Общината, та стигнали чак до „Върховния съд в София“ и благодарение на русенеца Лучников успели да спасят собствеността за двете училища. 

За управление на имота е учредено дружество по закона за задълженията  и договорите / ДЗЗД/ „Просвещение“. „То  просъществува до края на 2024 година, но го закриха и уволниха персонала“,  разказа за БРЯГНЮЗ бившият директор на СУ“Христо Ботев“ Теодор Коцев, който вече два месеца сезира различни инстанции за неизгодния според него договор за наем.  

През март 2025 година почивната станция е отдадена под наем на  фирма „Нонна фешън“ ЕООД със софийска регистрация и собственик русенката Елеонора Даскалова. 

 Куриозен в случая е размерът на наема, записан  в договора: 833 лв на месец през първите две години, а след това – по 1400 лв.

За да изясни как точно се е стигнало до подписването на този договор, БРЯГНЮЗ потърси директорките на двете училища.

Госпожа Галина Бобева директор  на МГ“Баба Тонка“, посрещна позвъняването ни враждебно и може би с основание отказа да отговаря на въпроси по телефона. Но не ни и покани на личен разговор! Все пак на въпроса дали само двете с г-жа Марина Петкова са взели решение да подпишат договора, отговори ето така:

„По принцип няма как само двете да го решим, но няма да отговарям на такива въпроси в момента!“

За разлика от нея, и.д. директорът на СУ“Христо Ботев“ Марина Петкова бе по-любезна. Ето как протече разговорът ни с нея:

-       Здравейте госпожо Петкова, търсим Ви по повод договора за наем, който сте сключили с фирма „Нонна фешън“ ЕООД за почивната станция в курорта „Св. Константин и Елена“, на която училище „Хр. Ботев“ е съсобственик. Проблемът днес се разисква в социалните мрежи…

-       Да, в течение съм.  Видях какво е написал г-н Светлин Стоянов във Фейсбук. С госпожа Галя Бобева вече ходихме в инспектората при г-жа Росица Георгиева да си носим всички  документи, каквито имаме. Даже в момента обсъждаме какво да предприемем, защото господинът е публикувал и  първата страница на договора, както е в Агенцията по вписванията, а в него са всичките ни лични данни

Плюс това договорът ни е изпипан отвсякъде, тази жена (наемателката Елеонора Даскалова – б.а.) направи много инвестиции в подобряване на базата. Първо, тя смени дограмата изцяло, смени  мебелите вътре, направи  ремонт на покрива, направи  ремонт на столовата.  Тя предварително декларира, и в договора са описани, какви подобрения ще направи. И ние все пак имаме клауза в този договор, че цената подлежи на предоговорка съобразно инфлационните фактори. А това, което пише господин Светлин Стоянов (във Фейсбук – б.а), че децата ходели на лагер там, това не е вярно. Деца са ходили само през септември месец, когато с тях се е провеждало обучение  на клубове по интереси за по 10 дена.

- Тоест, станцията е била само за педагогическия персонал?

-        Преди всичко станцията е била за абсолютно всеки, като преференциално беше за  учителите на двете училища.  Но всеки можеше на място да се запише.

-       А защо бяхте принудени да я отдадете под наем?

-       Защото не можем да я стопанисваме. Просто нашите бюджети и това, което се е получавало като приход от станцията, чисто финансово не стигаше за  поддръжката й. Затова пък сме си защитили интереса, като сме предвидили в договора процент отстъпка за храна и за нощувка за нашите преподаватели.

-        Тоест, преподавателите от двете училища пак ще могат да ходят  да почиват там?

-       Абсолютно. И в момента имаме наши учители, които почиват в базата и са много доволни от новите условия. Още през месец април си подадохме всички желаещи да почиват, като договорихме отстъпка в цените специално за  нашите учители.

  •    - Това е процент от пазарните цени, които  са обявявени в Booking ли?

-       Не знам какви цени са обявени в  Booking.  Тя (наемателката – б. а.) ни пусна едни цени може би пазарните,  и каза това е процентът отстъпка за вас. 

-       И какъв процент отстъпка договорихте?

-        Като цяло това е търговска тайна, но е достатъчно висок,  за да е изгодно на преподавателите, които почиват там. И хората са доволни от новите условия.  

-       А как се спряхте на този наемател, как го намерихте?

-       Като цяло,  на  педагогически съвет казахме, че сме решили да отдаваме станцията под наем. Бяхме сложили и обява на таблото на училището.  Аз лично госпожата (наемателката Елеонора Даскалова – б.а.) не я познавам. Госпожа Галя Бобева също.

-       Значи, нито Вие, нито г-жа Бобева  сте познавали наемателката? Доколкото знам, е била майка на ученичка от Математическата гимназия, или греша?

-       Не, не я познавам въобще. Няма как и да си познаваш всички родители. Дойде, прояви интерес, предложи. Много, много обсъждахме дали да приемем.  Главното беше да си защитим интереса, защото, ако ние бяхме оставили базата в това положение…

-       Да попитам как стигнахте до цената 833 лева?

-       О, за това нямам спомени. Счетоводителките смятаха ние какви печалби сме имали на месец, какво сме влагали. Чисто счетоводно не мога да ви кажа как се определи тази цена. 

-       Преди да сключите този договор, уведомихте ли РУО, Общината? Училището е автономно, но все пак е общинско

-       Не, защото те отдавна не са страна. Училището е общинско, но собствеността е на юридическото лице.

-       А защо Ви викнаха в РУО тогава?

-        Защото и госпожа Георгиева е прочела същото това, което сте прочели и Вие във Facebook, и ние ходихме по същия начин да се обясняваме. Защото е от обществен интерес Сега, ясно е, че медиите могат да пишат всичко, но аз не мисля, че сме направили нещо кой знае колко престъпно.

-        Накрая един  страничен въпрос да задам -  вече е обявен конкурс за директор на СУ Христо Ботев“, а  Вие сте изпълняваща длъжността. Ще се явите ли на конкурса за титуляр?

-        Да, смятам да се явя.

  •       Благодаря, че отговорихте на въпросите ми!

 

2 Коментара

Напиши коментар

Затвори
Галина Антонова
09.07.2025 • 05:02 ч.

Уточнявам, че преди 30 г моята майка Евгения Антонова , автор на историята на Математическа гимназия, откри документите за сабственост , Цочев няма никакво отношение по въпроса, а черната работа по възръщане на собственосттта , свършиха Митко Кунчев, тогава директор на Математическата гимназия и адвокат Матев, баща на бившия окръжен прокурор Люлин Матев. За пореден път Минко Цочев се опитва да си преписва заслуги , каквито няма, и можем да се срещнем в съда с него.Повече уважение към мама и от тази директорка, защото написаната история на гимназията от Евгения Антонова, се счита за една от най -стойностните в страната, тогава кмет бе Димиктър Калчев и той никак не му се искаше да изпусне собствеността, но ...когато фактите говоряти съдът вземе решение ,той нямаше друг ход. Лично поздрави мама и адвокат Матев за перфектната издирвателска и юридическа работа.

Добри Петков
11.07.2025 • 17:40 ч.

Така става ,защото държавата е мутринска.Срам и позор!!!!!